Zubní pasta dříve a dnes

Když jde malý bobr spát, tak si zuby myje rád! Zubní pasta a kartáček je pro nás běžnou záležitostí. Ale ještě před 100 lety tomu tak nebylo. Jaké bylo složení první zubní pasty a jak se liší od té dnešní?

20. 8. 2013 Víte, že...

Bez popisku

Zmínky o první zubní pastě, která byla vyráběna ze soli, pepře, mátových lístků a květů kosatce, pocházejí ze 4. století př. n. l. z Egypta. Římané přidávali do směsi na čištění zubů lidskou moč a v Americe se ještě v 18. století používal k čištění zubů spálený chleba. Čištění zubů se více rozšířilo až počátkem 19. století – nejdříve se používal jen kartáček s vodou, později také tzv. „zubní prášek“, který se nejčastěji vyráběl z rozdrcených cihel, křídy a soli. Počátkem 20. století se začaly vyrábět zubní pasty z peroxidu vodíku a sody, od roku 1914 se začaly přidávat fluoridy.

Dnešní zubní pasta je tvořena přibližně ze 40 % vodou a z 50 % abrazivními látkami (například uhličitan vápenatý nebo hydrogenofosforečnan vápenatý). Dále jsou přidávány nejrůznější pěnidla, pojidla, zvláčňovadla, sladidla, konzervační látky, barviva, aromata a řada aktivních látek.

Z aktivních látek jsou nejdůležitější sloučeniny fluoru (nejčastěji fluorid sodný, fluorid cínatý, nebo organické aminfluoridy), které zvyšující odolnost zubní skloviny proti vlivu kyselin, snižují demineralizaci (odvápnění skloviny), podporují remineralizaci (zpětný přívod minerálů do skloviny) a zabraňují metabolismu bakterií.

Podle obsahu sloučenin fluoru se zubní pasty rozdělují na pasty pro malé děti (s obsahem 250-500 ppm fluoridů), pasty pro školní děti (500-100 ppm fluoridů), zubní pasty pro dospělé (1000-500 ppm fluoridů) a terapeutické zubní pasty (1800-2500 ppm fluoridů).

Dalšími aktivními látkami jsou protizánětlivé přísady (například extrakty z heřmánku pravého nebo šalvěje lékařské), látky omezující citlivost zubů (například dusičnan draselný, hydroxyapatit, citronan sodný, chlorid strontnatý), peroxidy (bělící látky), látky se stahujícím účinkem a látky omezující tvorbu zubního plaku a kamene.

Tak až si večer půjdeš čistit zuby, podívej se na chemické složení zubní pasty.

Zdroje:

  1. http://zubnipasty.unas.cz/index.htm
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zubn%C3%AD_pasta
  3. Envato elements. Smiling african american lady with toothbrush. Dostupné z: https://elements.envato.com/smiling-african-american-lady-with-toothbrush-and--KWNL5VA


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info