Zavaleni lahvemi

O recyklaci PET lahví jsi už určitě slyšel. Poslední dobou se však mluví i o jejich zálohování. Dokážeš si tipnout, kolik lahví se u nás recykluje a kolik prostředků by státní pokladna ušetřila, kdybychom je začali i zálohovat?

30. 10. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Tisíc litrů vody z kohoutku má stejnou cenu jako osm litrů balené vody. Pokud si myslíš, že u balené vody platíš za kvalitu, vyvedeme tě z omylu. Kohoutková voda může být stará maximálně dva dny a prochází mnoha kontrolami, takže je její nezávadnost garantována. Balená voda může procestovat stovky kilometrů horkem i mrazem a kvalitu po její dlouhé pouti už nikdo nekontroluje.

Každého, kdo má v sobě trochu ekologického ducha, nepříjemně překvapí fakt, že se na světě ročně nepodaří zrecyklovat asi 340 000 000 000 lahví. Zatímco v Evropě se podaří znovu využít zhruba polovina použitých lahví, v USA pouhá čtvrtina. Dopady na životní prostředí tím ale nekončí, někteří lidé PET láhve s oblibou spalují a uvolňují tak do ovzduší nebezpečné a rakovinotvorné látky. Dalším ekologickým problémem spojeným s PET lahvemi je samotný fakt, že se vyrábějí z ropy.

Toho, kdo má v sobě ducha ekonomického, zase nepotěší to, že za sběr a likvidaci PET lahví v okolí řek, silnic a dálnic, v obcích, CHKO a národních parcích, zaplatíme jen v České republice 132 milionů korun.

Pokud se přesto rozhodneš pro balenou vodu, měl bys vědět, že existují i bioláhve, které se snáze rozkládají a jsou tím k životnímu prostředí mnohem citlivější.

Zdroje:

  1. 21. století. Praha: RF Hobby, 2012, č. 8. ISSN 1214-1097.
  2. Envato elements. Plastic bottles. Dostupné z: https://elements.envato.com/plastic-bottles-67FZNHW

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info