Vstříc nepříteli

Že je oxid uhličitý pro člověka nedýchatelný jistě víš. Co se ale stane s jinými živočichy, pokud je vystavíme zvýšené koncentraci CO2? Jestli máš doma akvarijní rybičky, možná jsi už zpozoroval jejich prazvláštní chování při nedostatku kyslíku ve vodě.

13. 3. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Zdá se ti, že se ryba ve tvém akváriu začala chovat jako opilá? Možná se jen předávkovala oxidem uhličitým. Ten totiž působí na ryby podobně jako alkohol na nás – ztrácejí rozvahu a pud sebezáchovy a začínají se chovat jako velcí hazardéři. Podle klimatologů se má hladina oxidu uhličitého v oceánech zvyšovat, což se může stát osudným nejen živočichům ukrytým ve vápenatých skořápkách.

Když vědci vložili klauna zdobeného, kterého možná znáte z filmu Hledá se Nemo, do vody, ve které byla vyšší hladina oxidu uhličitého, začal se chovat přinejmenším podivně. Začaly ho přitahovat pachy dravých ryb a vydal se vstříc svému nepříteli. Jiné ryby, sapínci žlutoocasí, zase pod vlivem oxidu uhličitého ztratily orientaci a nedokázaly plout jedním směrem, kvůli čemuž se jim nepodařilo utvořit fungující hejno.

Vědce podivné chování ryb zaujalo a snažili se mu přijít na kloub. Tým norských, australských a italských výzkumníků nakonec přišel na to, že se oxid uhličitý rybám hromadí v mozku, což narušuje funkci neurotransmiterových receptorů GABA-A. Poté, co vědci tyto receptory zablokovali, získaly ryby svou rozvahu a smysly zpět.

Stejné receptory jako ryby má většina obratlovců i bezobratlých živočichů. V budoucnosti tak možná uvidíme nejednoho živočicha připomínajícího svým chováním pověstné letce kamikadze.

Zdroje:

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/oxid-uhlicity-dodava-rybam-kuraz--1004343 [cit. 21. 1. 2012].
  2. Envato elements. Clown fish. Dostupné z: https://elements.envato.com/clown-fish-EW6LU7G​

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info