Ve víně je … resveratrol

Jako jeden z nejzdravějších alkoholických nápojů bývá v poslední době označováno červené víno. Děti a nezletilí by se měli alkoholu nepochybně vyhýbat, ale dospělý člověk by si ho měl v rozumné míře pravidelně dopřávat, neboť podle posledních vědeckých výzkumů zlepšuje paměť. Ti, kteří to s jeho konzumací přehnali, by naše tvrzení nejspíš nepodpořili, ty se ale více o jeho pozitivním vlivu dozvíš právě tady.

13. 10. 2015 Víte, že...

Bez popisku

Některé nedávno provedené studie prokázaly, že složka červeného vína zvaná resveratrol chrání konzumenty tohoto lahodného moku před ztrátou paměti související s věkem. Krysám, které popíjely víno, se zlepšila paměť a nálada, dokonce se prý lépe učily. Studie byly provedeny zatím pouze na hlodavcích, ale zdá se, že resveratrol by mohl pomáhat lidem v pokročilejším věku. Resveratrol ve vyšším množství totiž působí protizánětlivě, brání rakovinnému bujení, chrání cévy před poškozením, snižuje hladinu cholesterolu a brání vzniku krevních sraženin.

Právě schopnost podílet se na vzniku nových cév a protizánětlivé účinky vedou vědce k teorii, že resveratrol dokáže pomoci lidem se ztrátou paměti a změnami nálad. V části lidského mozku zvané hipokampus, která je důležitá pro paměť a učení, dochází s věkem k zánětům a odumírání buněk, což zpomaluje jeho funkce. Pokud by resveratrol dokázal zabránit zánětlivým procesům, nehoršila by se nám s věkem tolik paměť. Pravidelní konzumenti vína, kteří to ale s jeho konzumací nepřehání, si tak zajišťují bystrou mysl do pozdního věku.

Jisté je, že resveratrol není jedinou zdravou složkou vína. Mimo něj se v rudé tekutině vyskytují i další polyfenoly, které mají antioxidační vlastnosti, zjednodušeně řečeno zabraňují nežádoucím reakcím v našem těle. Jisté také je, že pokud chceš s léčbou a prevencí začít už teď, stačí si připravit směs borůvek, oříšků a kakaa - všechny tyto potraviny jsou na resveratrol bohaté taky. Jak vidíš, resveratrol není jenom ve vínu…

Zdroje:

 

  1. Téma. Praha: MAFRA, 2015, č. 8. ISSN 2336-4815. Dostupné z: http://www.etema.cz/predplatne.aspx
  2. Envato elements. Bearded senior man looking at wine glass with red wine. Dostupné z: https://elements.envato.com/bearded-senior-man-looking-at-wine-glass-with-red--R89QBZ9 

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info