Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
O silikonech jsi už určitě někdy slyšel. Co jsou tedy z chemického hlediska zač a jaké je jejich využití? Možná budeš překvapený, kde všude se s nimi běžně potkáváš.
Silikony, někdy také nazývané polysiloxany, jsou anorganicko-organické polymery s řetězcem, ve kterém se střídají atomy kyslíku a křemíku. Na atomy křemíku jsou navázány uhlovodíkové zbytky. Z chemie si možná pamatuješ, že zatímco vazba mezi uhlíky je velmi stabilní, vazba mezi křemíky je na tom mnohem hůře. Když se ale křemíky spojí přes atom kyslíku, vzniká velmi stabilní seskupení atomů, které tvoří například jeden z nejběžnějších minerálů – křemen. Možná je pro tebe překvapením, že stejné seskupení atomů nalezneš i ve vlasové a pleťové kosmetice.
Tyto látky totiž kolem vlasu tvoří neproniknutelný film, díky čemuž je účes hezky uhlazený, navíc přes vrstvu filmu nepronikne teplo a sluneční záření. Pro stejné „uhlazovací“ vlastnosti se využívají i v pleťových a tělových krémech.
Zatím to zní sympaticky, potíž ale nastane v momentě, kdy silikonových vrstev na své vlasy naneseš několik. Některé z nich jsou ve vodě nerozpustné, což v tomto případě není výhodou. Vlasy obalené několika vrstvami začnou být lámavější, více se zacuchávají, nachází se navíc za neproniknutelnou hradbou silného filmu. Toho se zbavíš až pomocí tenzidů, které ale zároveň vymyjí i ochranný plášť pokožky. Nepříjemný je také fakt, že se jako uměle vyrobené látky v přírodě nesmírně těžko odbourávají.
Možná tak nastala chvíle pro to, abys vyběhl do přírody pro čerstvé kopřivy. Šampón vyrobený z kopřiv je zaručeně bio, tedy šetrný nejen k tvé pokožce a vlasům, ale i k přírodě.
Zdroje:
Obr. 1: Obecný vzorec silikonu