Svaly jako Terminátor

Blíží se léto a ty bys rád byl ve formě do plavek? Pak se měj na pozoru, některé látky ti sice dopomohou k vytoužené figuře bez větší námahy, daň za jejich užívání je však vysoká.

31. 5. 2016 Víte, že...

Bez popisku

Látky, po kterých ti svaly začnou růst jako houby po dešti, se nazývají anabolické steroidy, lidově anabolika. Podobají se mužskému hormonu testosteronu, ale jsou připravovány uměle. Jistě si vzpomeneš na hodiny biologie, kde ses učil o tom, že muži mají mnohem více svalové hmoty než ženy. To je způsobeno právě mužským hormonem testosteronem, který podporuje růst bílkovin, tedy i svalů. Tato jeho vlastnost se někdy nazývá anabolický účinek.

Nemůžeš ovšem bohužel čekat, že vzhled zasloužilého kulturisty získáš zadarmo. Tyto látky mají totiž řadu vedlejších účinků – poškozují játra, u mužů působí zmenšení varlat, neplodnost, poruchy pleti, akné, strie, vypadávání vlasů a dlouhodobé podávání dokonce poškozuje srdce.

Ženy, které anabolika užívají, začnou dříve nebo později vypadat jako muži. V minulosti byly tyto látky zneužívány, dnes jsou zakázány a sportovci jsou na ně testováni. Můžeš se podívat na zajímavý český film Fair play, který vypráví příběh o tom, jak byly tyto látky v osmdesátých letech sportovcům podávány, aniž by jim někdo vysvětlil, o co se přesně jedná. Přesto obchod s anaboliky kvete i dnes a bohužel je často užívají mladíci na prahu dospělosti. Vedlejší účinky naneštěstí nastupují až později, kdy už můžou být změny v organizmu nevratné.

Abychom ale anabolikům jen nekřivdili – jejich užívání pomáhá hojení svalů po úrazech. Běžně by je ale nikdo zdravý užívat neměl - Terminátor je jen jeden a navíc fiktivní.

Zdroje:

 

  1. Anabolické steroidy. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-09-20]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anabolick%C3%A9_steroidy.
  2. Testosteron. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-09-20]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron.
  3. Envato elements. Muscles. Dostupné z: https://elements.envato.com/muscles-PQ838MC
  4. Fvasconcellos. Metandienone.svg. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Metandienone.svg. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.
Bez popisku

Obr. 1: Testosteron


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info