Smrtící injekce

Smrtící injekci připravuje chemik. Lékař trestu ani nepřihlíží, jen konstatuje smrt. Jak a kde se poprava dodnes provádí?

15. 10. 2013 Víte, že...

Bez popisku

Poprava je nejobávanějším trestem zločinců. Poprava, trest smrti, neboli hrdelní právo je známo již od středověku. Dříve se hrdelním právem trestalo po celém světě, a nebylo to ani trochu humánní. Používalo se například upálení zaživa, setnutí hlavy katem, týrání kamenováním a jiné hrůzné tresty.

Dnes se trest smrti používá jen v některých amerických, afrických a asijských státech,  například v USA, Mexiku či Japonsku. V Evropě se trest smrti nepoužívá a největší zločinci jsou odsouzeni k doživotnímu vězení. Nejvíce využívá trest smrti stát Texas, kde za posledních 30 let bylo popraveno skoro 500 lidí, poslední tři popravy proběhly letos v srpnu a další jsou naplánovány.

Většinou se k popravě smrtící injekcí používá tzv. třísložková (barbiturátová) injekce. Odsouzenému připoutanému na speciálním lůžku podá odborný pracovník přímo do žíly první injekci s thiopentalem sodným, po němž během 10 až 15 sekund odsouzený usíná. Poté následuje druhá injekce obsahující pankuronium bromid, která způsobí ochabnutí dýchacích svalů, dojde k zástavě dýchání. Hned poté následuje injekce s chloridem draselným, který zastavuje činnost srdce. Teprve poté přichází lékař a konstatuje smrt. Samotnou popravu však lékař neprovádí, protože etická komise zakazuje lékařům zabít. Celý proces popravy trvá asi 4 minuty.

V Texasu přešli letos poprvé k novému složení smrtících injekcí. Místo třísložkové injekce se používá jednosložková injekce, která obsahuje anestetikum pentobarbital sodný. V USA se nadále používá koktejl chemických látek ve třísložkovém podání.

Zdroje:

  1. http://trestsmrti1.blog.cz/0905/smrtici-injekce
  2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/186536-smrtici-injekce-uz-neni-koktejl-ruznych-latek/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Poprava_smrt%C3%ADc%C3%AD_injekc%C3%AD
  4. Envato elements. Vial with doses of pentobarbiral next to a crucifix. Dostupné z: https://elements.envato.com/vial-with-doses-of-pentobarbital-next-to-a-crucifi-KFQZ2WL​

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info