S mýdlem od starověku

První zmínky o látce podobné mýdlu jsou datovány do období kolem roku 2 800 př. Kr. Z tohoto období pochází nádoby, na kterých se zachoval popis výroby starověkého předchůdce mýdla. Takové mýdlo se vyrábělo vařením tuku s popelem. Podle biblických záznamů staří Izraelité podobným způsobem vyráběli gel na vlasy.

13. 5. 2014 Víte, že...

Bez popisku

S mýdlem v pravém slova smyslu se setkáváme teprve ve starověkém Egyptě. Vyrábělo se ze zvířecích a rostlinných tuků smícháním s alkalickými solemi a používalo se k léčení kožních chorob. Pozůstatky podobných mýdláren se našly také v troskách Pompejí. Evropané začali vyrábět mýdlo zhruba v sedmém století.

Výroba voňavých kostek, která byla zpočátku přísně střeženým tajemstvím, nejvíce vzkvétala ve Španělsku, Francii a Itálii. Daně na mýdlo byly ale tak vysoké, že až do 19. století bylo velmi luxusním zbožím, které si mohly dovolit jen nejvyšší vrstvy. Čechy ve výrobě mýdla za jižními sousedy značně zaostávaly a cech mýdlařů vznikl až v roce 1464, za vlády Lucemburků.

Dnes je mýdlo běžně dostupným zbožím, jeho výroba je poměrně levná. Vyrábí se zmýdelňováním tuků působením koncentrovaných zásad (nejčastěji KOH, NaOH) nebo za tepla působením slabších zásad (například K2CO3). Výsledkem reakce je glycerol a alkalická sůl kyseliny (mýdlo). Do výsledného produktu se dále přidávají vonné esence, barviva, látky proti vysoušení atd.

Bez popisku

Obr. 1: Schéma zmýdelnění tuků

Pokud bys chtěl někoho obdarovat opravdu zajímavým dárkem, můžeš ho potěšit mýdlem, které se vyrábí z ambry. Ambra je substance, která vzniká v trávicím traktu vorvaně obrovského. Jediný háček může být jeho cena, která se pohybuje ve stovkách korun.

Zdroje:

  1. 100 1 zahraniční zajímavost. Praha: 100 1, a.s, roč. 2013, č. 12. ISSN 0322-9629
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ambra
  3. Envato elements. Handmade soaps. Dostupné z: https://elements.envato.com/handmade-soaps-PZEGKQ6 
  4. Antonín Vítek. Schema zmýdelnění tuků.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Schema_zm%C3%BDdeln%C4%9Bn%C3%AD_tuk%C5%AF.PNG. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info