Přežijí i Maryšinu kávu

Arzen je přezdíván Králem jedů. Na světě však žijí civilizace, kde bys s pokusem o otravu arsenem nepochodil. Zajímá tě, kde přebývají takto výjimeční lidé? Pak si kup letenku do Jižní Ameriky, zabal kufry a vyrážíme!

27. 11. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Abychom byli zcela přesní, samotný arsen našemu tělu neškodí, vadit začne až v momentě, kdy se začne přeměňovat, neboli metabolizovat, na oxid arsenitý. Ten vyvolá v jedinci, který jej pozřel, zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, a nakonec může způsobit zástavu srdce. Přesto existují lidé, u kterých by traviči nepochodili. Žijí v Andách, kde denně pijí vodu bohatou na arsen, a přesto dosud nevymřeli. Nechápeš, jak je to možné?

Arsen ve vodě není u těchto vesničanů žádnou novinkou. Může za to přirozený výskyt tohoto prvku ve skalním podloží a také důlní činnost, která v těchto místech začala už v předkoloniálním období. Vysokou hladinu arsenu vědci naměřili i ve vlasech a vnitřních orgánech 7000 let starých mumií ze severní Chile. Za tuto dobu si stihli lidé v Andách na tento jedovatý prvek zvyknout a přizpůsobit mu svůj metabolizmus. To znamená, že arsen rychleji opouští tělo, je pro něj méně jedovatý a nehromadí se v tkáních.

V nejnovější studii vědci porovnávali geny vesničanů z argentinských And, kteří po generace pijí vodu s vysokým obsahem arsenu, s geny peruánských mesticů a domorodců z Kolumbie a Mexika. U více než dvou třetin (68.7%) argentinských vesničanů objevili variantu genu AS3MT, která urychluje metabolismus arsenu. U lidí z ostatních oblastí se její výskyt pohyboval mezi 50,5 a 14,3 %. Jak vidíš, příroda a genetika si poradí i s arsenem.

Zdroje:

  1. Lidé odolní vůči arsenu. In: Český rozhlas Leonardo [online]. 2012 [cit. 2012-11-03]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/lide-odolni-vuci-arsenu--1124506
  2. Envato elements. Flag of Chile. Dostupné z: https://elements.envato.com/flag-of-chile-TNKTA8S
  3. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Arsen_1.jpg
Bez popisku

Obr. 1: Arsen


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info