Převozníci do říše snů

Málokdo z nás si dnes dovede představit ba i obyčejné trhání zubů bez lokální či celkové anestezie. Ne vždy však měli pacienti během rozličných, nejen chirurgických, zákroků o bolest postaráno.

24. 11. 2015 Víte, že...

Bez popisku

První záznamy o pokusech provedení celkové anestesie, neboli uspání, se datují už do dob Sumerů či Babyloňanů, kteří experimentovali s jednou z nejznámějších drog – opiáty ze šťávy nedozrálých makovic. Jindy si pomáhali od bolesti výtažkem z kořene mandragory. S těmito drogami si neulehčovali trápení jen obyčejní smrtelníci, ale byli s nimi často spojeni i „bohové.“ Takový Hypnos, bůh spánku ve starobylém Řecku, byl často vyobrazován s nezbytným přítelem mákem. Pokud se nepodařilo pacienta uspat, pokusili se jej tehdejší lékaři aspoň uvést do změněného stavu vědomí díky halucinogenním extraktům z různých bylin. Věříme, že po nich snad pacient nevnímal bolest tak intenzivně.

Základy dnešní anesteziologie se začaly rodit teprve v 19. století díky Angličanovi Henry Hill Hickmanovi. Ten prováděl poměrně drastické pokusy s oxidem uhličitým na zvířatech. Nebohé zvíře nejprve uspal až téměř k udušení, oddělil mu končetinu a testoval jeho reakce. Mnohem lépe se však osvědčil ether. Ten se začal používat v polovině 19. století a brzy se stal jedním z nejpoužívanějších anestetik. V některých rozvojových zemích se používá dodnes. Na nějaký čas jej vytlačil chloroform, který byl poprvé použit v roce 1847. Později se ale zjistilo, že způsobuje velmi silnou srdeční arytmii.

Dnes patří mezi nejčastější anestetika sevofluran (CH2FOC3HF6), který se vdechuje a nitrožilně aplikovaný barbiturát thiopental sodný. Často se při operacích obě látky kombinují, jedna slouží k počátečnímu uspání a druhá k udržování spánku. Díky nim tedy dnes nemusíme poslouchat hrůzné zvuky za dveřmi operačních sálů…

Zdroje:

 

  1. www.ceskachemie.cz. S anestézií do říše snů. [online]. [cit. 2015-05-20]. http://www.ceskachemie.cz/svet-chemie/popularni-chemie/zajimavosti-ze-sveta-chemie/s-anestezii-do-rise-snu - .VlNL2ZVdHq4.
  2. Envato elements. Sleeping in a hammock. Dostupné z: https://elements.envato.com/sleeping-in-a-hammock-HNK5H9R
  3. John William Waterhouse. Waterhouse-sleep and his half-brother death-1874.jpg. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Waterhouse-sleep_and_his_half-brother_death-1874.jpg. Obrázek je publikován jako volné dílo.
Bez popisku

Obr. 1: John William Waterhouse - Sleep and his Half-brother Death


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info