Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Kosmetické firmy se vezou na vlně zdravého životního stylu a začínají vyrábět své produkty bez parabenů. Co to ale vlastně znamená a v čem je inovující složení lepší?
Možná ses vydal na důkladnou prohlídku koupelny a zjistil, že parabeny obsahuje opravdu značná část kosmetiky. Jednou z věcí, kterou mají všechny zkrášlující prostředky společnou je to, že by se neměly zkazit. Jenže jak sám víš, přísady jako máslo, mléko, kozí syrovátka nebo tvaroh nejsou právě trvanlivé. Proto bylo potřeba najít látku, která by zabránila nežádoucímu znehodnocení.
Mezi takovéto konzervanty patří právě parabeny, což jsou estery kyseliny para-hydroxybenzoové, které pochází z ropy. Takových esterů existuje více. Látky methyl-, ethyl-, propyl- a butylparaben se považují za neškodné a v rámci Evropské unie se mohou používat, oproti tomu isobutylparaben, isopropylparaben, fenylparaben, pentylparaben či benzylparaben jsou Evropskou legislativou zakázány. Přesto i ty ze skupiny povolených vyvolávají rozepře o tom, zda jsou opravdu bezpečné. Zjistilo se, že některé mohou vyvolávat alergii, na zvířatech se zjistilo, že mají podobné účinky jako pohlavní hormon estrogen. Dokonce některé starší studie odhalily zvýšený výskyt rakoviny prsu u žen, které používaly deodoranty a antiperspiranty s obsahem parabenů. Jiné studie však vše vyvrátily.
Jisté je to, že ať máš názor na tyto látky jakýkoliv, těžko se jim vyhneš. Například nejjednodušší z nich, methylaparaben, se v České republice používá jako aditivum (přídavná látka) do cukrovinek, tekutých sladidel nebo snacků. Pokud tě náš článek vylekal a právě jsi se rozhodl pro domácí výrobu biokosmetiky bez parabenů, držíme ti palce, jen dej pozor, aby se ti nezkazila.
Zdroje:
Obr. 1: Obecný strukturní vzorec parabenů