Oranžové zlo

Víš o tom, že bojovou chemickou látkou se může stát i chemikálie, která byla původně používána k jiným účelům? Jestli chceš, přenes se s námi do nedávné minulosti a dozvíš se o látce, která způsobila nejenom opadání listí u stromů, ale i děsivá lidská neštěstí.

18. 3. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Látku, o které je řeč, je známá pod označením Agent Orange a byla použita americkou armádou během války ve Vietnamu. Ve vietnamské džungli bylo pro americké vojáky velmi obtížné se orientovat a proto byl nad nepřístupným územím rozprášen herbicid Agent Orange. Účinkem tohoto herbicidu došlo k opadu listí místní vegetace. Odhaduje se, celkově bylo nad územím rozprášeno 70 tisíc tun této látky.

Agent Orange je směs dvou karboxylových kyselin: 2,4-dichlorfenoxyoctové kyseliny a 2,4,5-trichlorfenoxyoctové kyseliny. Bohužel, vedlejším produktem při výrobě jedné ze složek Agent orange je vysoce toxický dioxin. Jedná se látku, která se do těla člověka může dostat vdechnutím, kůží nebo pozřením kontaminované potravy. Tisíce místních civilistů tak byly zasaženy touto látkou, která způsobuje cévní poruchy, aterosklerózu, zvýšení krevního tlaku, urychlení stárnutí, hormonální poruchy, poruchy plodnosti a má teratogenní a mutagenní účinky. Dodnes se v zasažených oblastech rodí děti s těžkým postižením způsobeným touto látkou. Na video o důsledcích použití Agentu Orange se můžeš podívat například na dokument Vietnam 35 Years Later: Agent Orange.

Podle vietnamské vlády zasáhla chemikálie přes 4 miliony lidí, z toho tři čtvrtiny trpí nemocemi a defekty už od narození. Americká strana ale tyto údaje stále zpochybňuje. Podle ní spojitost s bojovými látkami a množstvím postižení v oblastech zasažených herbicidy nikdo přesvědčivě neprokázal. Přestože se USA zavázaly pomoci při dekontaminaci postiženého území, zůstává tato kapitola moderních dějin jednou z nesmutnějších.

Zdroje:

  1. Agent Orange. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-12-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange
  2. 2,3,7,8-tetrachloro-dibenzodioxin. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-12-21]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dioxin
  3. Agent Orange a napalm: symboly války ve Vietnamu zabíjejí dodnes. In: [online]. [cit. 2013-12-21]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/238178-agent-orange-a-napalm-symboly-valky-ve-vietnamu-zabijeji-dodnes/
  4. Envato elements. Boy by danger sign. Dostupné z: https://elements.envato.com/boy-by-danger-sign-MAU4CC2
  5. Alexis Duclo. A vietnamese Professor is pictured with a group of handicapped children.jpg. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:A_vietnamese_Professor_is_pictured_with_a_group_of_handicapped_children.jpg. Tento soubor podléhá licenci Creative Commons.
Bez popisku

Obr. 1: Vietnamská profesorka zachycena se skupinkou handicapovaných.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info