Nikl, pěkný prevít

Nikl je jeden z nejpoužívanějších kovů, využívá se především k pokovování předmětů, výrobě slitin a galvanických článků. Niklový pásek zdobí určitě i tvoje kalhoty. Praktické využití niklu však v poslední době upadá, jelikož byla prokázána jeho toxicita.

18. 11. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Nikl je bílý feromagnetický kujný kov, který se využívá především jako příměs do různých slitin pro zlepšení kvality a životnosti výrobku. Vlastností niklu se hojně využívá při povrchové úpravě jiných kovových předmětů, aby je ochránil před korozí. Možná vás to překvapí, ale nikl je příměsí mincí, zipů, různých přezek, obuvi bižuterie, hodinek, holicích strojků a dalších předmětů každodenního použití.

V poslední době však vzrůstá počet lidí přecitlivělých na nikl. Přecitlivělost na nikl je hlavní příčinou alergické kontaktní dermatitidy, která se projevuje prudkou vyrážkou, pupínky a zarudlou pokožkou připomínající kopřivku. Každý z nás se totiž běžně setkává s předměty, ve kterých se nikl ve větším či menším množství vyskytuje. Nikl se z předmětů uvolňuje působením potu. Bohužel problém je, že se nikl používá i jako příměs do dětských hraček, dioptrických brýlí nebo vodovodních baterií. Tito lidé mohou mít také problém při lékařském ošetření, jelikož injekční jehly, kanyly i některé kostní implantáty se vyrábí ze slitin niklu.

V posledních letech bylo také dokázáno, že nikl má negativní vliv na zdravotní stav lidského organismu. Při silné expozici niklu se razantně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, proto je dnes nikl řazen mezi teratogeny. Takové ohrožení se nás však netýká, platí spíše pro pracovníky v metalurgických provozech.

Na druhou stranu je pro člověka malé množství niklu pravděpodobně důležité, nicméně zatím nebyla zaznamenána negativní odezva organismu na jeho nedostatek. Nikl je obsažený například v luštěninách, sóji, špenátu či v ořechách. Nikdy nebylo dokázáno, že by alergici tyto potraviny nemohli konzumovat, jen se jim nedoporučuje nadměrná konzumace.

Zdroje:

 

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikl
  2. http://www.ceskachemie.cz/svet-chemie/popularni-chemie/zajimavosti-ze-sveta-chemie/nikl-jako-alergen#.U00FsPl_syU
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Koruna_%C4%8Desk%C3%A1
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Euromince
  5. Envato elements. The spinach on the plate. Dostupné z: https://elements.envato.com/the-spinach-on-the-plate-HRWFV9T
Bez popisku

Obr. 1: Výrobky obsahující nikl 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info