Myši kuřačky

Snad všichni zaznamenali boom elektronických cigaret, které mají být příjemnější a zdravější alternativou těch klasických. Poslední výzkumy ale ukazují, že s jejich nezávadností to tak jednoznačné nebude. O testech nezávadnosti elektronických cigaret, které byly prováděny na myších, se dočteš níže.

29. 9. 2015 Víte, že...

Bez popisku

Elektronické cigarety byly uvedeny na trh v roce 2007 jako „voňavá a neškodlivá“ náhrada klasických cigaret, o jejichž škodlivosti už věděly i děti ve školce. Od té doby se jejich výroba proměnila v odvětví s miliardovým ročním obratem hlavně díky tomu, že se podařilo přesvědčit zákazníky o jejich nezávadnosti.

V poslední době se ale ukazuje, že tak úplně bez hříchu nejsou. Studie provedená na Institutu Johns Hopkána Bloomberg School of Public Health dokázala, že myši vystavené kouři z e-cigarety mají slabší imunitu a mnohem častěji podléhají onemocnění dýchacích cest.

Na začátku testování byly myšky rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina myšek vdechovala páru s nikotinem v množství odpovídající denní spotřebě průměrného kuřáka elektronických cigaret. Druhá skupina myšek byla kontrolní – dýchala čerstvý vzduch. Nakonec byly obě skupiny rozděleny do dalších tří skupin. První z nich vystavili vědci žloutence typu A, druhou skupinu bakterii Streptococcus pneumonie, která působí respirační onemocnění, třetí skupinou byly ty nejšťastnější myšky, které zůstaly v čistém prostředí. Zjistilo se, že „myši kuřačky“ měly mnohem prudší průběh onemocnění, některé dokonce uhynuly. Testováním vědci dokázali, že používání elektronické cigarety značně oslabuje imunitní systém.

Ačkoliv e-cigarety obsahují méně toxických látek, najdeme v nich mimo jiné volné radikály, které mohou nepříznivě ovlivnit DNA a způsobit rakovinu. Nejlepší a nejzdravější cigaretou tak zůstává ta nevykouřená.

Zdroje:

 

  1. Téma. Praha: MAFRA, 2015, č. 8. ISSN 2336-4815. Dostupné z: http://www.etema.cz/predplatne.aspx.
  2. Envato elements. E cigarettes. Dostupné z: https://elements.envato.com/e-cigarettes-MEGZHW9

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info