Mizející inkoust

O využití zlata jsme již v rubrice Víte, že... psali nespočetněkrát. Jistě by tě ale nenapadlo, že bys své milostné dopisy mohl psát zlatem tak, aby jejich obsah třeba po jednom dni nadobro zmizel. Nebo je libo tiskárnu, do které můžeme použitý papír vkládat znovu a znovu?

28. 2. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Láká tě dráha špiona? V tom případě budeš nadšen inkoustem, který se podařilo vyvinout americko-polskému vědci Bartoszi Grzybowskemu. Tento mladý vědec připravil takzvané autodestruktivní zprávy. Ty nejsou tentokrát psány krví, ale inkoustem vyrobeným z nanočástic zlata. Tyto malé částice mají unikátní vlastnost, dokáží totiž svou velikost měnit podle toho, jak jsou od sebe vzdálené. Pokud jsou od sebe daleko, jsou červené, při menších vzdálenostech modrají, až nakonec svou barevnost ztratí. Podobné vlastnosti mají i nanočástice jiného drahého kovu – stříbra, jen barvu mění jinak.

Aby autodestruktivní tajná zpráva mohla fungovat, musel Grzybowski částice zlata pokrýt vrstvou molekulárního povlaku. Pokud zprávu osvětlíme ultrafialovým zářením, nanočástice se začnou shlukovat a změní barvu, povlak celý proces jen znásobí. Podle toho, jak intenzivní záření použijeme, přečteme si vzkaz modrý, červený, stříbrný, žlutý nebo fialový.

Poté, co částice přestaneme ozařovat, vrátí se do původního stavu a obnoví své dřívější zbarvení. Pokud vzkaz vystavíme dennímu světlu a teplu, zmizí do několika vteřin. Pokud se vám to stále zdá málo, vězte, že se vědcům podařilo naprogramovat i dobu, za kterou vzkaz zmizí.

Podobný objev by mohl mít i praktické použití, v současnosti přichází do prodeje tiskárna, která dokáže tisknout dokumenty, jejichž potisk po necelém dni zmizí a papír je připraven k dalšímu použití….

Zdroje:

  1. Epocha. Praha: RF Hobby, Martin Janda, 2010(1). ISSN 1214-9519.
  2. Envato elements. Writting a letter to santa composiition in vintage. Dostupné z: https://elements.envato.com/writing-a-letter-to-santa-composiiton-in-vintage-s-AGX27DN

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info