Latte Macchiato

Také si rádi pochutnáte na lahodné kávě, ale bez mléka si ji nedokážete představit? Vyzkoušejte efektní latte macchiato! Odtajníme nejen jeho přípravu, ale i jev, který stojí za jeho typickým vzhledem.

4. 3. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Italové jsou známí tím, že velmi rádi a často holdovali kávě. Děti, které se často jejich kávových dýchánků účastnily, chtěly pít kávu jako dospělí. Káva ale obsahuje kofein, který není pro děti vhodný. Italové proto vymysleli variantu kávy i pro děti.

Dětskou verzi kávy, kterou pojmenovali Latte Macchiato (mléko se skvrnou), připravovali tak, že horké mléko doplnili o nepatrné množství kávy, jen pro zabarvení. Děti si tak pochutnávaly na zdravé mléčné pochoutce a zároveň „popíjely kávu“ jako dospělí.

V dnešní době si Latte Macchiato, které se pro efektnost podává v průhledné sklenici, můžete dát v mnoha restauracích a kavárnách. Můžete si ho ale připravit jednoduše i doma. Do sklenice nalije asi 200 ml horkého našlehaného mléka a počkáte, až se pěna usadí. Poté do ní opatrně vlijete asi 50 ml espressa. Ve sklenici velmi dobře uvidíte pruh kávy oddělený od mléka. A jak je to možné? Je tomu tak na základě rozdílných hustot obou těchto kapalin. Mléko se drží u dna sklenice, protože má větší hustotu (je tedy těžší) než voda (káva). Mléčná pěna naopak plave na povrchu kávy, protože je obohacena kyslíkem, který ji nadnáší. Tak neváhejte a vyzkoušejte doma vlastní Latte macchiato.

Zdroje:

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Latte_macchiato
  2. http://www.delikomat.cz/zajimavosti/ze-sveta-kavy/latte-macchiato
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hustoty_l%C3%A1tek
  4. http://www.kavovary.info/clanky/caffe-latte-priprava-kavy-kavovych-specialit-dil-3/
  5. Envato elements. Hot latte macchiato. Dostupné z: https://elements.envato.com/hot-latte-macchiato-TYAVU8X

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info