Kyslík, zachránce života

Kyslík může zachránit nejeden život. Bez dýchání není kyslík, bez kyslíku nefungují orgány a odumírají mozkové buňky. Teď je tu nová šance. Můžeme až 30 minut přijímat kyslík pro životně důležité orgány i bez dechu.

23. 4. 2013 Víte, že...

Bez popisku

Kyslík, zachránce života? Při vážných zraněních dochází k zástavě dýchání a přísunu okysličené krve do lidského organismu. Jde o minuty. Bez kyslíku nejsou orgány schopny dále fungovat. I když se podaří lékařům dýchání obnovit, u většiny případů je již pozdě na záchranu funkce mozku nebo jiných životně důležitých orgánů. Toto porušení je ve většině případů bohužel nenávratné.

Jak dostatečně okysličit krev, když člověk nedýchá? S novým nápadem přicházejí vědci z Bostonu. Kyslík v injekci. Ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Molekuly kyslíku nelze jen tak vpravit do krevního řečiště, mohly by nadělat víc škody než užitku. Větší shluky kyslíku mohou způsobit embolii. Je tedy třeba vymyslet, jak zamezit nadměrnému shlukování kyslíku a jak vpravit bezpečně kyslík do organizmu, aby mu byl prospěšný.

Vědecký tým testoval různé koncentrace kyslíku a snažil se vyvinout takovou formu kyslíku, která by fungovala v lidském těle i bez podpory dýchání, ale zároveň nemohla pacienta nějak ohrozit. Tak by měli lékaři více času na práci.

Nakonec se vědci rozhodli pro uzavření kyslíku do lipidových membrán (tvořících kapsu) s kombinací kapalného roztoku. Ke spojení kyslíku bylo použito ultrazvukové záření a výsledkem je roztok tvořený až ze 70 % plynným kyslíkem, který se snadno mísí s krví. Preparát byl testován prozatím jen na králících, ale výsledky byly tak uspokojivé, že se plánuje brzké použití v nemocnicích a záchranáři. Výhodou je jednoduchost složení a nízké náklady na realizaci. Tak doufejme, že injekce s kyslíkem brzy začne zachraňovat lidské životy.

Zdroje:

  1. http://vtm.e15.cz/jehla-s-kyslikem-zvysi-nadeji-na-preziti
  2. http://www.lf2.cuni.cz/Projekty/mua/3y2.htm
  3. Envato elements. Green branch of a willow reflected in water. Dostupné z: https://elements.envato.com/strange-oxygen-source-as-air-pollution-symbol-QKBAYSY

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info