Kysele jen kysele život musíš brát

Čočka na kyselo, kysané zelí a sladkokyselé okurky. Kde se to kyselé vlastně bere? Jaké jsou nejběžnější kyseliny a patří jejich využívání až do období novověku, nebo s nimi uměli zacházet už pravěcí lidé?

16. 10. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Co je vlastně kyselina? Podle jedné z nejpoužívanějších teorií látka, která dokáže odštěpit proton. Čím snadněji se kyselina dokáže protonu zbavit, tím je silnější. V žádném případě se ale nedoporučuje sílu kyselin zkoušet vlastní chutí, následky by mohly být nedozírné.

Pravda, známá egyptská královna Kleopatra údajně kyselinu vypila kvůli sázce. Tvrdila totiž, že vypije k obědu nápoj, který bude mít cenu milionu sestercií. Sázku nakonec vyhrála, když v octě rozpustila drahé perly, které nakonec vypila. Stejného efektu by dosáhla, kdyby v octu rozpustila ulity nebo lastury, jen cena výsledného nápoje by byla podstatně nižší.

Ačkoliv jsme tě před konzumací kyselin varovali, je možné, že některé piješ. Například kyselina trihydrogenfosforečná je složkou Coca-Coly, vitamin C je kyselina askorbová. V potravinách najdeš i kyselinu citrónovou a kyselinu chlorovodíkovou máme dokonce v žaludku.

S kyselinami se seznámil už pravěký člověk, když zjistil, že některé potraviny, například mléko, po čase zkysnou. Ovocné šťávy fermentují například na víno, i to ale časem zkysne. Pravěký člověk se nepřímo seznámil s kyselinami i po náročném honu za potravou, svalová únava je totiž způsobena kyselinou mléčnou.

Některé kyseliny se však uplatnily v rukou zločinu. Známý je případ bestiálního vraha z 30. let 20. století, který tělo své oběti rozpustil v kádi s kyselinou sírovou. V jednom se však přepočítal, kyselina nerozpustila umělé zuby oběti, podle kterých nakonec vraha usvědčili.

Zdroje:

  1. Asimov, Isaac: Slova vědy: Co se za nimi skrývá. 1. vyd. Praha: Panorama, 1978. 
  2. Envato elements. Pickled cucumbers in a glass jar on a wooden table. Dostupné z: https://elements.envato.com/pickled-cucumbers-in-a-glass-jar-on-a-wooden-table-HZW2CLP​

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info