Kočky a mléko

Nikdo by přece neodepřel kotěti misku mléka. Věděl jsi ale, že svým dobrým úmyslem můžeš zvířeti uškodit? Ne každé mléko je totiž pro kočky nezávadné. Co tedy našim mazlíčkům dopřát a co raději ne?

1. 10. 2013 Víte, že...

Bez popisku

Snad všechny kočky mají rády mléko. Je pro ně ale mléko zdravé nebo jim spíše škodí? Záleží na tom, o jaké mléko se jedná. Kočky totiž nejsou všežravci jako my, lidé. Kočky jsou masožravé šelmy, proto je i jejich trávicí soustava funguje jinak než ta naše.

Možná jste někdy našli opuštěné kotě a první co vás napadlo, bylo dát mu misku s mlékem. Kotě se k ní naklonilo a začalo mléko hltat. Většina koček totiž miluje kravské mléko. Stejně jako u člověka platí i u koček, že sní všechno, co jim chutná, i když to není zdravé. Kočkám ale kravské mléko neprospívá. Kravské mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu) a tu kočka není schopná strávit, protože na rozdíl od člověka nemá v těle potřebné enzymy. Většinou tak po požití mléka dochází k narušení střevní mikroflóry a střeva dobře nepracují, což snižuje imunitu kočky. Výjimkou není ani silný průjem, při kterém odchází z těla kočky většina potřebných vitamínů a živin.

Chcete-li kočce přilepšit, kupte jí raději speciální kočičí mléko s minimálním množstvím laktózy nebo kozí či ovčí mléko, které je pro ni lépe stravitelné než kravské. A jelikož je kočka masožravec, určitě nepohrdne ani dobrým masíčkem.

Zdroje:

  1. http://hobby.idnes.cz/kockam-prospeje-mleko-maji-devet-zivotu-nesnasi-se-se-psy-co-je-pravda-1km-/hobby-mazlicci.aspx?c=A101001_144612_hobby-mazlicci_bma
  2. http://www.miciny.cz/clanky/vyziva-a-krmeni-kocek-49/ma-kocka-pit-mleko-1997/
  3. http://www.plna-miska.cz/zajimavosti-o-zviratech/o-kockach/kocky-a-mleko-mylna-predstava
  4. Envato elements. Cat is drinking milk from cat bowl. Dostupné z: https://elements.envato.com/cat-is-drinking-milk-from-cat-bowl-7A3ZFCK

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info