Kaskadér s lepidlem

Které zvíře na světě má tu super schopnost, že dokáže lézt po téměř jakémkoli povrchu? Stojí za tím jeho anatomie těla, nebo se jedná o jiný fenomén? A dala by se tato schopnost okopírovat?

27. 3. 2012 Víte, že...

Bez popisku

Jistě jsi už slyšel o gekonech, ještěrech žijících v tropických a subtropických oblastech světa. Tito živočichové mají jedinečnou schopnost pohybovat se téměř po čemkoliv. Co je příčinou toho, že se gekoni dokáží pohybovat po hladkém povrchu v kolmé rovině, po zdech terárií nebo kmenech stromů?

Za touto schopností vězí speciální adhesivní polštářky na jejich končetinách. Dolní strana jejich prstů je porostlá jemnými keratinovými chloupky, kterých se na milimetru čtverečním může vyskytovat kolem pěti tisíc, celá tlapka jich tak může obsahovat kolem půl milionu. Každý chloupek je dál rozdělen na 400 až 1000 drobných útvarů, které připomínají háčky na suchém zipu a dokáží reagovat s podložkou, což umožňuje přilnutí nohy k libovolnému povrchu. Gekoni při svém lezení nejdříve tlapku přitisknou k podkladu a pak s ní nepatrně pohnou zpátky. Části chloupků se zapasují do každé, sebenepatrnější nerovnosti, a svými povrchovými molekulami interagují s molekulami povrchu, po němž kráčí. Vznikají tak van der Waalsovy interakce, které vytváří lepivý efekt.

Vědci také zjistili, že součástí přilnavého efektu gekoních tlapek jsou molekuly lipidů. Gekon jdoucí po hladkém povrchu za sebou zanechává „otisky prstů”. Hlavní složkou těchto otisků jsou molekuly tuků - fosfolipidů. Podle vědců mohou tyto složené lipidy pomáhat chránit jemné vlásky na tlapkách, aby se neopotřebily. Zároveň vytvářejí tekutou vrstvu s hydrofobními (vodu odpuzujícími) vlastnostmi, díky které se gekon může přilepit k hladkému povrchu.

Jedinečné vlastnosti gekonů nezaujaly jen horolezce, ale i lékaře, kteří uvažují o použití speciálních pásek s vysokou přilnavostí místo stehů při operacích.

Zdroje:

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/939206 [cit. 21. 1. 2012].
  2. http://fyzmatik.pise.cz/147997-proc-se-gekon-udrzi-na-hladkem-povrchu.html [cit. 21. 1. 2012].
  3. Envato elements. Crested gecko on glass of its terrarium. Dostupné z: https://elements.envato.com/crested-gecko-on-glass-of-its-terrarium-Q59G58N
  4. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tokay_foot.jpg
Bez popisku

Obr. 1: Detail končetiny gekona


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info