Doping!

Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Jak ochránit fair play mezi vrcholovými sportovci? Proč a jak doping škodí a komu zničil život, či kariéru?

12. 8. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Pod pojmem doping se skrývá použití zakázaných látek uvedených na seznamu zakázaných látek a metod vydávaném každoročně světovou antidopingovou agenturou (WADA). Na seznamu jsou látky, které způsobují především bezprostřední zvýšení výkonu sportovce či urychlení regenerace po tréninku. Látky uvedené na seznamu můžou také způsobit zdravotní problémy nebo dokonce ohrozit sportovcův život. Ihned po skončení soutěže jsou vrcholoví sportovci podrobeni testům na doping, případný pozitivní výsledek obvykle vede k diskvalifikaci sportovce a odebrání ocenění.

Dopingových látek existuje mnoho druhů, mezi základní skupiny patří některá narkotika, anabolické steroidy, diuretika, glykoproteinové hormony, stimulancia nebo různé farmakologické přípravky na chemické či fyzikální bázi a další. Mezi dopingové látky patří samozřejmě i alkohol, ale překvapivě i kofein či nosní sprej obsahující kodein. Všichni sportovci si musí dávat dobrý pozor, aby nepoužili třeba i nevědomky nějakou zakázanou látku, která může být součástí stravy nebo potravinového doplňku. Sportovní lékař musí velmi rozvážně volit přípravky a léky, které sportovci podává.

Doping je možné dokázat i zpětně, po několika letech. Asi nejznámější je spor profesionálního cyklisty Lance Armstronga s Antidopingovou agenturou USA (USADA). Sportovec spor prohrál a pak se i veřejně přiznal, že v letech 1999 až 2005 dopoval. Bylo mu odebráno sedm vítězných titulů z cyklistického závodu Tour de France a doživotně je distancován z cyklistických závodů.   

I na letošní zimní olympiádě v Sochi se našlo několik provinilců s pozitivním dopingovým testem. Někteří sportovci si nedali pozor a zbytečně tak byli diskvalifikováni.

Zdroje:

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Doping
  2. http://www.sportnutrition2.cz/clanek/doping-obecne:35/
  3. http://www.aktin.cz/kategorie/26-doping
  4. http://www.mr-sport.cz/news/zimni-olympijske-hry-a-doping/
  5. Envato elements. Health medicine and law judge gavel and medication. Dostupné z: https://elements.envato.com/health-medicine-and-law-judge-gavel-and-medication-QW9V7XS

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info