Čistička krve

Určitě už jsi slyšel o „umělé ledvině“. Nahrazuje ledviny lidem, kterým tyto životně důležité orgány selhaly. Jestli tě zajímá, jak vlastně funguje, pak jsi na správném místě.

30. 12. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Nejprve si řekneme, jak to vypadá, když všechno funguje tak, jak má. Ledviny jsou orgány zodpovědné za udržení stálého chemického složení krve. K rozdělování většiny látek dochází difuzí. Kanálky bílkovin zabudované v membráně ledvin umožňují některým molekulám a iontům průchod, zatímco jiným látkám je tento průchod znemožněn. V případě, že je koncentrace hydrogenuhličitanových iontů nebo oxoniových kationtů příliš vysoká, dojde při průchodu krví ledvinami k jejich odstranění.

Ledviny filtrují složky z plazmy rychlostí 130 cm3 za minutu, tj. 190 litrů za den. Asi 1,5 dm3 za den je pak vyloučen spolu s nepotřebnými metabolity ve formě moči, zbytek je zpětně vstřebáván (resorbován) krví. V případě, že ledviny selžou, musí produkty látkové výměny odstranit zařízení, kterému se lidově říká umělá ledvina, odborně dialýza. Pacientova krev v ní protéká trubicemi z polopropustného materiálu, které jsou ponořené do roztoku o koncentraci sodných, draselných, chloridových a dalších iontů stejné, jako je v krvi. Produkty látkové výměny – močovina a další škodlivé produkty metabolismu, jsou převáděny dialýzou z krve do roztoku a tím se krev čistí.

Možná tě napadlo, proč se k tomuto účelu nepoužívá čistá voda. Problémem je, že kdyby se použila voda, z krve by se rychle odčerpaly důležité iontové složky, voda by difundovala do krve a naředila ji, což je nežádoucí.

Věříme, že umělou ledvinu nikdy potřebovat nebudeš, ale její princip už pro tebe není tajemstvím.

Zdroje:

 

  1. MALIJEVSKÁ, Ivona. Záhady, klíče, zajímavosti očima fyzikální chemie. 2., rozš. vyd. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, 2013, 297 s. ISBN 978-80-7080-824-5.
  2. Envato elements. White blood cells in blood stream 3d illustration. Dostupné z: https://elements.envato.com/white-blood-cells-in-blood-stream-3d-illustration-PRCGAVT
  3. Anna Frodesiak. Dialysis - arm - 01.jpg. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dialysis_-_arm_-_01.jpg. Tento obrázek podléhá licenci Creative Commons.
Bez popisku

Obr. 1: Dialýza


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info