Antikoncepce – pro a proti

Užívání hormonální antikoncepce je dnes nejrozšířenějším způsobem ochrany proti nechtěnému těhotenství. Jaká rizika její užívání přináší?

8. 7. 2014 Víte, že...

Bez popisku

Antikoncepce zahrnuje všechny metody a opatření, které mají zabránit nechtěnému otěhotnění. Už ve starém Egyptě pily ženy různé lektvary či používaly nejrůznější metody, aby nechtěnému otěhotnění zabránily. První „kondomy“, které se vyráběly ze střev zvířat, látek či kůží používali muži už ve středověku. Ale spolehlivost všech těchto metod nebyla vysoká. Teprve v polovině 20. století se začala používat první opravdu účinná metoda - hormonální antikoncepce.

Hormonální antikoncepce je dnes nejspolehlivější formou ochrany před nechtěným otěhotněním. Dnes je na trhu k dostání velké množství preparátů, většina z nich zabraňuje především zrání a uvolnění vajíčka z vejcovodu, dále pak růstu a přípravě děložní sliznice na přijetí zárodku. Většina žen vítá výhodu, že se jim při užívání antikoncepce zlepší pleť, zformují prsa, zmenší menstruační bolesti a ze dne na den s užíváním antikoncepce mohou přestat. Navíc je lékařsky potvrzeno, že hormonální antikoncepce snižuje riziko některých nemocí jako je rakovina dělohy, vaječníku, tlustého střeva či konečníku.

Hormonální antikoncepce ale nese také určitá rizika, i když se o nich moc nemluví. S užíváním některých preparátů jsou spojeny například žilní trombózy, nárůst hmotnosti, migrény nebo deprese. Poslední výzkumy také ukazují, že užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje proces tvorby a vnímání feromonů, na nichž je částečně založeno utváření si dojmů a vztahů s jinými lidmi. Vliv může být až tak silný, že se zahájením nebo ukončením používání hormonální antikoncepce může dojít k negativním změnám ve fungujícím vztahu nebo ke změnám preferencí při výběru partnera.

Velkým problémem antikoncepce je také dopad na životní prostředí. Hormonální látky, které žena přijímá ve velkém množství, jsou následně vylučovány a čistírny odpadních vod je zatím neumí dostatečně odstranit. Tyto látky pak narušují rovnováhu ekosystému a způsobují narušení hormonální rovnováhy některých skupin živočichů.

Ani dnes tedy neexistuje ideální antikoncepce, která by byla stoprocentně spolehlivá, cenově dostupná, zdraví neškodná, bez nežádoucích účinků a negativních vlivů na životní prostředí. 

Zdroje:

  1. http://www.hormonalni-antikoncepce.cz/sekce.php?id=1
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce
  3. http://tema.novinky.cz/antikoncepce
  4. http://www.hormonalni-antikoncepce.cz/sekce.php?id=1&detail=44
  5. Envato elements. Pill. Dostupné z: https://elements.envato.com/pill-LS8RWGG

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info