Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Není alkohol jako alkohol. Třeba takový methanol dokáže na rozdíl od ethanolu napáchat v lidském těle pěknou neplechu. Znáš i nějaké další alkoholy?
Alkoholy jsou organické sloučeniny, které vznikají náhradou jednoho nebo více atomů vodíku v molekule uhlovodíku hydroxylovou skupinou. Hydroxylová skupina je vázaná na uhlíkový atom alifatického řetězce. Nižší alkoholy – methanol, ethanol, propanol a terciární butylalkohol jsou kapaliny, které se velmi dobře mísí s vodou. Vyšší alkoholy jsou krystalické látky omezeně mísitelné s vodou, ale dobře rozpustné v organických rozpouštědlech. Alkoholy jsou dobrými rozpouštědly barviv a pryskyřicí. Vysoké teploty tání alkoholů jsou způsobeny přítomností vodíkových můstků. Všechny alkoholy jsou lehčí než voda a ty kapalné mají narkotické účinky. Alkoholy vznikají například při kvašení cukrů.
Podle typu uhlíkatého atomu, na kterém je hydroxylová skupina vázaná, můžeme alkoholy rozdělit na primární, sekundární a terciární. Podle počtu vázaných hydroxylových skupin můžeme alkoholy rozdělit na jednosytné, dvojsytné (dioly), trojsytné (trioly), tetraoly a další.
Mezi nejznámější zástupce alkoholů patří smrtelně jedovatý methanol, který vstoupil do podvědomí obyvatel České republiky v září 2012. Díky ilegálnímu přidávání methanolu do lihovin (tuzemáku, vodky) došlo k otravě několika desítek osob, více než čtyři desítky z nich zemřely. V průmyslu se methanol používá například jako přísada do nemrznoucích směsí a základní surovina pro výrobu dalších organických látek (formaldehydů, kyseliny octové a dalších).
Nejvýznamnějším alkoholem je ethanol (zkráceně líh nebo často jen alkohol). Ethanol se vyrábí kvašením cukrů a jejich roztoků, nejvíce se používá v lékařství a farmacii jako rozpouštědlo a desinfekce. Je jedovatý, jeho požití ve větším množství může mít za následek smrt. Ethanol je společně s vodou nejvíce zastoupenou přísadou v destilátech a konzumním alkoholu. Ale o tom si řekneme až v příštím článku.
Zdroje: