Velká chemická laboratoř

Chemie je všude kolem nás a není na škodu se s ní seznámit již v útlém věku. Sada“ Velká chemická laboratoř“ od společnosti Clementoni vás seznámí se základními principy chemie, se kterými se setkáváte běžně v životě. Kromě toho nabízí i možnost osvojit si praktickou dovednost s vybraným chemickým nádobím, které bývá součástí pravé chemické laboratoře. Již osmiletí žáci pochopí, jak je v životě důležitá bezpečnost práce, která je neodmyslitelnou součástí práce odborného chemika. Pojďme se společně podívat na to, jaké dobrodružství si pro nás tato sada připravila.

13. 6. 2023 Michal Záškoda Recenze

Bez popisku

Experimentální sada Velká chemická laboratoř od společnosti Clementoni představuje hravou formou moderní chemickou laboratoř. S touto sadou mohou děti i dospělí provádět na 153 pokusů z oblasti chemie.

Součástí sady je základní příručka, která kromě výčtu všech 153 pokusů obsahuje seznam základních pravidel bezpečnosti práce, která jsou nutností při práci v chemické laboratoři.

Všechny uvedené pokusy lze provádět pomocí vybavení, které sada obsahuje. Jedná se bezpečnostní brýle, odměrné kádinky s víčkem, zkumavky se zátkou, štětku, míchadlo, pipetu, balónky, odměrný válec, nálevku, stojan na zkumavky, špachtle, filtrační papír, pinzetu, nástroj na tvorbu bublin a základní chemické látky (kyselinu vinnou, uhličitan sodný, univerzální indikátorový papírek).

Bez popisku

Obr. 1: Vybavení sady

Na první pohled sada působí velmi solidně, avšak po hlubším seznámení zjistíme, že téměř všechny pokusy je možné provádět v domácím prostředí bez nutnosti disponovat jakýmkoliv speciálním vybavením, potažmo chemikáliemi.

Jediný pokus, ke kterému jsou potřeba speciální chemikálie, je měření pH. Do dvou kádinek připravíme postupně roztok kyseliny vinné a roztok uhličitanu sodného. Do třetí kádinky napustíme kohoutkovou vodu. Pomocí indikátorového papírku můžeme demonstrovat charakteristické zbarvení pro kyselé, zásadité a neutrální prostředí. Výsledkem tohoto pokusu jsou charakteristicky zbarvené indikátorové papírky – žluté zbarvení pro neutrální vodu, oranžový odstín typický pro kyselé prostředí roztoku kyseliny vinné a modrá barva zásaditého roztoku uhličitanu sodného.

Bez popisku

Obr. 2: Experimentování se sadou

Velká chemická laboratoř od společnosti Clementoni není finančně náročná. Její cena se pohybuje v rozmezí od 419 do 599 Kč, avšak vzhledem k její triviálnosti, co se pokusů a vybavení týče, je nutné podotknout, že se možná bude jednat o zbytečnou investici do vybavení školní laboratoře. Sada však může být vhodným vánočním dárkem pro nadšené malé chemiky, kteří se s kouzly chemie teprve seznamují.

Sada je ale také vhodná jako společenská aktivita, při které můžete chemií nepolíbené kamarády seznámit s jednoduchými experimenty. Se sadou si vyhraje opravdu každý, ačkoliv její odborná stránka poněkud pokulhává!

Zdroje:

  1. Clementoni Science&Play: Velká chemická laboratoř. In: MALL.CZ [online]. [cit. 2023-08-01]. Dostupné z: https://www.mall.cz/pokusy-hracky/clementoni-scienceplay-velka-chemicka-100084025058
  2. Sada Clementoni Moje chemická laboratoř 60250. In: Allegro [online]. [cit. 2023-08-01]. Dostupné z: https://allegro.cz/nabidka/clementoni-chemicka-laborator-150-zkusenosti-12568222619

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info