Sdílené online tabule

S příchodem online výuky hledají učitelé způsoby, jak žákům co nejkvalitněji zprostředkovat hodiny skrze online prostředí. Jedním ze způsobů, jak doplnit přednášku, je využití online tabule. Na některé je možné psát stejně jako ve třídě, jiné poskytují mnohem více funkcí.

6. 10. 2020 Veronika Scholzová ChemSurfing

Bez popisku

Tabule Collboard je velmi jednoduchá online webová aplikace, kterou zvládne ovládat každý. Je dostupná v anglickém, ale i českém a slovenském jazyce, což považuji za velké plus. Má jednoduché a intuitivní ovládání, ve kterém uživatele neruší žádné nadbytečné funkce. Napsaný text, ať už rukou či klávesnicí, lze po označení snadno upravovat v barvě, velikosti i poloze textu na tabuli. Bohužel ho však nelze kopírovat, což se někdy může hodit. Na tabuli je možné vkládat jednoduché tvary nebo obrázky z počítače, což je velkou výhodou například při popisování grafů. Collboard nabízí 2 úrovně sdílení přes vygenerovaný odkaz. První z nich je edivatelná verze, kdy kdokoliv s odkazem může připisovat, ale i mazat text na tabuli. Druhá verze je pouze pro čtení, kdy mohou žáci sledovat, co učitel na tabuli píše, a sami si dle svého tempa tabuli posouvat. Tabule je totiž dost velká a není nutné napsané informace mazat. Pokud někomu nevyhovuje neomezená plocha stránky, může si v rozšířeném nastavení přidat šablonu stránky různé velikosti. Závěrečnou nevýhodou však je, že se zapsaná stránka tabule nedá stáhnout ani uložit. Ale i tak je pro mé potřeby Collboard jasným favoritem.

Bez popisku

Obr. 1: Ukázka aplikace Collboard

Aplikace pro videokonference Zoom osahuje vlastní tabuli, kterou je možné spustit při sdílení obrazovky. Má velmi jednoduchý ovládací panel, ovšem pouze v anglickém jazyce. Základní možnosti úpravy textu jsou podobné jako možnosti úprav textu v Collboard. Ani zde není možné přidaný text kopírovat, nicméně vkládání obrázků není umožněno vůbec. Tabule má omezenou velikost, kterou není možné měnit ani posouvat, což je kompenzováno možností přidání dalších stránek, ve kterých však může listovat pouze autor. Pokud je požadavkem uživatele pouze psací plocha obdobná tabuli ve třídě, je tato tabule dostačující aplikací.

Bez popisku

Obr. 2: Ukázka aplikace Zoom

Další online webovou tabulí je AWW App. I tentokrát se jedná o aplikaci dostupnou pouze v angličtině, a to ve dvou variantách. První z nich je lehce osekaná bezplatná verze, druhou, rozšířenou verzi, si můžete pořídit za 9 dolarů měsíčně . Ovládací panel je opět intuitivní, nicméně je o něco méně přímý a k příkazům se musí uživatel proklikat. Tabuli chybí základní manipulace s textem, jako je jeho přebarvování až po zapsání či změna velikosti. Na druhou stranu je však možné použít zvýrazňovač, šipky a tvary nebo text kopírovat. Aplikace stejně jako Collboard nabízí možnost vkládat obrázky z počítače. Na rozdíl od obou předchozích aplikací však umožňuje stahování vytvořeného dokumentu, a to buď ve formátu .pdf nebo jako obrázek .png. Aplikaci lze v neplacené verzi sdílet pouze jako editorovaný dokument, takže každý může připisovat nebo mazat text. Všichni uživatelé s odkazem mohou také připínat lístky s poznámkami, což velmi rychle zaplní celou tabuli. Tabule také nabízí možnost společného chatu přímo v prohlížeči aplikace. AWW App je tabule s lehce složitějším ovládáním, ovšem s nadstavbovými funkcemi, které mohou uživatele oslovit.

Bez popisku

Obr. 3: Ukázka aplikace AWW App

Literatura:

  1. Collboard. [cit. 2020-10-05]. Dostupné z: https://collboard.com/
  2. Whiteboard, aplikace Zoom. [cit. 2020-10-05]. Dostupné z: https://zoom.us/
  3. AWW App. [cit. 2020-10-05]. Dostupné z: https://awwapp.com/
  4. Envato elements. Teenage girl at home on a zoom call with her teacher and class. Dostupné z: https://elements.envato.com/teenage-girl-at-home-on-a-zoom-call-with-her-teach-X6PDJSC

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info