Nezničitelné plasty
Štve tě, že běžné plasty toho moc nevydrží a jejich oprava vteřinovým lepidlem je jen krátkodobým řešením? Pak tě nový objev určitě potěší.
Ačkoli k českému národu neodmyslitelně patří vaření piva, zdaleka nejsme prvními, kdo se jeho výrobou a konzumací zabýval. A stejně jako dnes je jeho konzumace a nakládání ukotveno v zákoníku, i dřívější politická ustanovení se snažila nad alkoholem udržet pevnou ruku.
Vadí ti pohled na opilce potácející se z hospod? Věz, že podobný pohled se naskytl lidem už před zhruba devíti tisíci lety. Už v té době znali v Mezopotámii nápoje z kvašeného ovoce, například hrušek. Nápoj v České republice tolik populární, pivo, vařili podle pramenů už Sumerové, Egypťané, Babyloňané, později i Germáni a Slované. Pivo připravovali ze sladu nebo chlebového těsta, často si ho ochucovali hořčicí a sezamem. Brzy začali tento nápoj konzumovat veřejně v „hospodách“, pravidla pro šenkýře však byla velmi přísná. Ve známém Chammurapiho zákoníku jsou popsány tresty pro hospodské, kteří ošidí své zákazníky, ale i pro ty, kteří neoznámí úřadům, že se v hospodě diskutovalo o politických tématech.
Jiný kraj, jiný mrav, v Číně byli na opilce mnohem přísnější. Kdo byl kolem roku 1 200 př. Kr. přistižen pod vlivem, byl nemilosrdně setnut. To v Egyptě používali pivo jako spojovník s bohy, někdy si do omamného nápoje přidali i mandragoru, která výsledný pocit jen umocnila.
Víno, jímž prosluli Řekové a Římané, se stalo pro křesťany nepostradatelným. Používá se při mších, Kánon dokonce doporučuje vypít denně čtvrt litru vína – ostatně jako dnešní lékaři.
Tvrdý alkohol se podařilo poprvé vydestilovat arabskému učenci Ibn Sahrímu v roce 986. Od té doby dokázaly jednotlivé národy dovést k dokonalosti výrobu svých tradičních nápojů – whisky, vodky, borovičky, ginu, koňaku a jiných, které dennodenně škádlí jazyky i játra pijáků.
Zdroje: