Věděli jste, že...

Autoři: Veronika Švandová, Jana Pučová, Hana Ševčíková, Lucie Kujanová a další.

Tento výukový materiál přináší zajimavosti ze světa chemie určené především pro středoškoláky. Články jsou využitelné i učiteli při výuce chemie (jako doplňkový materiál k nejrůznější problematice).

Tak neváhejte a čtěte!

tl_files/Clanky/Images/66_silikony.png

V ňadrech i na hlavě

14. 06. 2016 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Když se řekne silikony, nejspíš se ti vybaví krásky s naditými hrudníky, které se rozhodly přírodě trošku pomoct. Využití silikonů je však mnohem širší. Setkáš se s nimi například v přípravcích na impregnacích stanů a bund, v různých tmelech a lacích, koupacích čepicích, domácím nářadí a mnoha dalších. My se však tentokrát zaměříme na jejich sporné použití v kosmetice. Více se dočteš na www.webchemie.cz/silikony.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/65_Metandienone.png

Svaly jako Terminátor

31. 05. 2016 - Hanka Ševčíková

Napadlo tě někdy, že bys chtěl vypadat svalnatě jako Terminátor? Možná ano, ale dřina v tělocvičně většinu lidí od dalšího snažení odradí. Existují však látky, po kterých ti narostou svaly s mnohem menším úsilím. Nic ale bohužel není zadarmo, jak se dočteš na www.webchemie.cz/anabolika.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/59_Steak_auf_Grill.jpg

Griluj zdravě

26. 04. 2016 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Těšíš se, až zase začne sezóna grilování? Pokud se chystáš oprášit gril a začít s přípravami, možná by sis měl přečíst článek o správném grilování na www.webchemie.cz/grilovani.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/64_parabeny.png

Pomocníci nebo zabijáci?

05. 04. 2016 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Slyšel jsi někdy o parabenech? Těmito sloučeninami se to v tvé koupelně nejspíše jen hemží, obsahuje je totiž většina kosmetiky na českém trhu. Protože existují pochybnosti o jejich zdravotní nezávadnosti, možná by sis měl přečíst náš článek – www.webchemie.cz/parabeny.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/63_kosmetikaegypt.jpg

Magické pohledy Egypťanek

01. 03. 2016 - Hanka Ševšíková, Jana Pučová

Vypadat dobře bylo snahou snad každého člověka od pradávna. Zatímco dnes dokáží dekorativní kosmetika a plastické operace zázraky, naši předkové si museli pomoct s produkty samotné přírody. Jak ale sám zjistíš, byli velmi vynalézaví a to už v době tak vzdálené, jako je starověký Egypt. Více se dočteš na http://www.webchemie.cz/kosmetikaegypt.html.

 

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/62_The_Belousov-Zhabotinsky_Reaction.jpg

Problém uklizeného pokoje

08. 02. 2016 - Hanka Ševčíková

Už jsi někdy slyšel o Bělousov-Žabotinského reakci? Pokud ne, podívej se na video https://www.youtube.com/watch?v=tg9SRstGos4 a přečti si nový článek http://www.webchemie.cz/usporadanostvchemii.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/61_Pangaea.png

Praprakoupel

 05. 01. 2016 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Snad každý z vás už někdy viděl oceán nebo alespoň moře. Jak ale vypadaly první oceány? Bohužel ti na tuto otázku žádný pamětník neodpoví, ale více si můžeš přečíst na www.webchemie.cz/praoceany.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/60_autobaterie.jpg

Co najdeš pod kapotou

22. 12. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Jistě jsi už slyšel o autobateriích, nezbytné výbavě aut. Ty jsou obzvlášť v zimě, kdy stávkují, předmětem mnoha modliteb, nářků, výčitek i nadávek. My se tentokrát podíváme na to, co se uvnitř nich děje. Více se dočteš na www.webchemie.cz/olovenyakumulator.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/58_Solar_cell.png

Když osvítí Einsteina, rozsvítí se žárovka

08. 12. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Jsme si jisti, že jsi už určitě slyšel o solárních panelech, které mnozí chápou jako spásu, jiní jako zkázu. Málokdo však dokáže vysvětlit podstatu jejich fungování. Jev, ke kterému v nich dochází, dokázal jako první objasnit Albert Einstein, za což v roce 1905 získal Nobelovu cenu. Více se dozvíš na www.webchemie.cz/solarniclanek.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/57_Anestetika.jpg

Převozníci do říše snů

24. 11. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Dokážeš si představit operaci bez uspání? Pro naše předky to byla bohužel docela častá realita. Od nepaměti se proto snažili vyvinout anestetika, která by jejich utrpení zmenšila. Více v novém článku www.webchemie.cz/anestetika.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/56_obili.jpg

Když s obilím mlátí hormony

10. 11. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

O tom, že lidé a zvířata mají ve svých tělech hormony, jsi jistě slyšel. Možná ale nevíš, že i rostliny obsahují hormony, díky kterým rostou, zrají jim plody a podobně. Některé z nich se teď nově možná budou přidávat do hnojiv. Více se dočteš na www.webchemie.cz/fytohormony.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/55_Fullerene-C60.png

Výbušný fotbalový míč

27. 10. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Pokud se zajímáš o chemii, určitě bys dokázal vyjmenovat alespoň nejznámější modifikace uhlíku – diamant, grafit a fullereny neboli fotbaleny. Poslední jmenované molekuly jsou  tvořeny atomy uhlíku uspořádanými tak, že vytvářejí uzavřený tvar (nejčastěji tvar koule nebo elipsoidu). Protože tento tvar připomínal kopule, které projektoval slavný americký architekt Buckminster Fuller, byly nově syntetizované látky na jeho počest pojmenovány. Tyto látky mají velmi výjimečné vlastnosti – nové výzkumy ukazují,  by mohly být využívány jako výbušniny užitečné také v lékařství. Víc se dočteš na www.webchemie.cz/fullereny_vybusniny.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/54_resveratrol.jpg

Ve víně je … resveratrol

13. 10. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Jako jeden z nejzdravějších alkoholických nápojů bývá v poslední době označováno červené víno. Děti a nezletilí by se měli alkoholu nepochybně vyhýbat, ale dospělý člověk by si ho měl v rozumné míře pravidelně dopřávat, neboť podle posledních vědeckých výzkumů zlepšuje paměť. Ti, kteří to s jeho konzumací přehnali, by naše tvrzení nejspíš nepodpořili, ty se ale více o jeho pozitivním vlivu dozvíš na www.webchemie.cz/resveratrol.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/53_Ecig-ecigareta.jpg

Myši kuřačky

29. 09. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Snad všichni zaznamenali boom elektronických cigaret, které mají být příjemnější a zdravější alternativou těch klasických. Poslední výzkumy ale ukazují, že s jejich nezávadností to tak jednoznačné nebude. O testech nezávadnosti elektronických cigaret, které byly prováděny na myších, se dočteš více na  www.webchemie.cz/elektronicka_cigareta.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/52_atp.png

Baterka v našem těle

15. 09. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Víš, co je to akumulátor? Zařízení, které dokáže uchovávat energii a může se opakovaně dobíjet. Na tomto principu pracují například nabíjecí baterie. Možná ale nevíš, že podobný „akumulátor“ máme i v těle. Více se o něm dozvíš na www.webchemie.cz/atp.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/51_Decompression_chamber.jpg

Neklesnout moc hluboko

30. 06. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Láká tě prozkoumávání podmořských hlubin? Chtěl by ses jednou cítit jako ryba ve vodě? Pokud ano, přečti si náš článek, aby sis při potápění neublížil: http://www.webchemie.cz/potapeci.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/50_sacharin.jpg

Sladký nepořádek

16. 06. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Až tě doma zase budou přesvědčovat o tom, jak je důležité mít ve všem pořádek, můžeš použít docela pádný argument – nepořádek může občas vést k objevům, které ocení celý svět. Jeden takový případ se stal před 137 lety. Více se o něm dočteš na http://www.webchemie.cz/sacharin.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/49_coriovi.jpg

Neznámí známí rodáci

02. 06. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Znáš české nositele Nobelovy ceny za vědu? Ano, je jich víc, ačkoliv se ve většině pramenů dočteš jen o Jaroslavu Heyrovském. Českou národnost můžeme přisoudit i manželům Coriovým, kteří mimo jiné objasnili, co se v našich tělech děje po svalové únavě. Více se o nich dočteš na http://www.webchemie.cz/coriovi.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/48_ergotizmus.jpg

Na palici z paličkovice

19. 05. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Zajímá tě, co mají společného čarodějky ze Salemu, věštkyně z Delf a Athénský mor? Za vším nejspíš stojí stav zvaný ergotizmus, který vzniká po požití obilnin napadených parazitickou houbou paličkovicí nachovou. Více se dočteš na www.webchemie.cz/ergotizmus.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/47_Kleopatra.jpg

Kleopatra, Hanibal a ocet

05. 05. 2015 -  Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Jak asi víš, ve starověku byla chemie v plenkách a jedinou kyselinou, která byla všeobecně známa, byl obyčejný ocet. S tím si však podle legend mnohé historické postavy dokázaly „pohrát“. Pokud se chceš dozvědět, k čemu ho použili Kleopatra a Hanibal, přečti si www.webchemie.cz/kleopatra.html.
tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/46_zapalovac.jpg

Zapalovač jako droga

21. 04. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Určitě jsi absolvoval spousty přednášek o drogách. Máme ale pochybnosti o tom, že ses na nich dozvěděl o droze, která začíná být v určitých kruzích populární, obyčejném propan-butanu. Co experimenty s touto směsí plynů způsobují, se dozvíš na  www.webchemie.cz/propan-butan.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/45_muchomurka.jpg

Houba, která mluví s bohy

07. 04. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Nejen mykolog, ale pravděpodobně každý z nás, by určil jednu z našich nejnápadnějších hub – Muchomůrku červenou. Tato houba je tak výrazná, že ji dokáží rozpoznat i malé děti, které si pamatují, že je jedovatá. Existují ale i národy, které si touto houbou zpříjemňují své dny. O halucinogenním účinku této houby se dozvíš na www.webchemie.cz/muchomurka.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/44_Ouroboros.png

Být stále mlád

24. 03. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Chtěl bys omládnout? Zatím se změna směru času daří jen ve vědecko-fantastických dílech, ale jak se dozvíš později, teoreticky je možné ledacos. Více se dozvíš na www.webchemie.cz/nesmrtelnost.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/43_Lampyris_noctiluca.jpg

Světla bez žárovek

10. 03. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Už jsi někdy večer viděl krásná mihotavá světélka? Ano, máme na mysli drobné broučky, světlušky, vydávající nezaměnitelnou záři. Pokud tě zajímá, jak to dělají, přečti si více na www.webchemie.cz/bioluminiscence.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/42_Johann_Josef_Loschmidt.jpg

Číslo s lidským jménem

24. 02. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Znáš hodnotu Avogadrovy konstanty? Možná ano, ale méně známá je zapeklitá historie jejího objevu, do které vstoupil i jeden český rodák. Více se dozvíš na www.webchemie.cz/loschmidt.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/41_Ropa_ekologie.jpg

Vyzkoušej si doma likvidaci „ropné“ katastrofy

10. 02. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

O fosilních palivech jsi určitě slyšel mnoho, ale tentokrát se zaměříme na ropu a spoušť, kterou může způsobit. Schválně, zkus odhadnout, jak velkou skvrnu teoreticky vytvoří jeden mol ropy. Zajímá tě, jestli byl tvůj tip správný? Více se dočteš na http://www.webchemie.cz/ropa_ekologie.html

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/39_co_najdes_v_soli.JPG

Co najdeš v kuchyňské soli

27. 01. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Snad každý, kdo absolvoval základní školu, ví, že kuchyňská sůl má vzorec NaCl. Jen málokdo ale ví, že v kuchyňské soli jsou i další přidané látky. Pokud tě zajímá, co najdeš v jedné z nejběžnějších chemikálií, čti dále na www.webchemie.cz/conajdesvsoli.html.

tl_files/Clanky/Images/cara_cervena.gif
tl_files/Clanky/Images/38_Australopithecus.jpg

Hodinky s věčnou baterkou

13. 01. 2015 - Hanka Ševčíková, Jana Pučová

Možná si vzpomeneš, jak ses ve škole učil o tom, že se dá stáří nálezu určit pomocí radiouhlíkové metody. Zamyslel ses nad tím, odkud se bere izotop uhlíku 14C? Pokud tě odpověď na tuto otázku zajímá, přečti si následující článek na www.webchemie.cz/radiouhlikovametoda.html.

Další články ze seriálu Věděli jste, že... najdete v archivu.