Mnemotechnické pomůcky

Autoři: Veronika Švandová a kol.

Tento výukový materiál obsahuje říkanky, které mohou sloužit k zapamatování značek chemických prvků v jednotlivých částech periodické tabulky.

HvodíkLiNaKRbCsFrlithiumsodíkdraslíkrubidiumcesiumfranciumBeMgCaSrBaRaScYLa - LuAc - LrTiZrHfRfVNbTaDbCrMoWSgMnTcReBhFeRuOsHsCoNiRhPdIrPtMtDsRgCnCuAgAuZnCdHgAlGaInTlSiGeSnPbAsSbBiSeTePoClBrAtHeNeArKrXeRnberylliumhooeíkvápníkstronciumbaryumradiumskandiumyttriumlanthan alanthanoidyaktinium aaktinoidyruther-fordiumhafniumzirkoniumtitanvanadniobtantaldubniumchrommolybdenwolframsea-borgiummangantech-neciumrheniumbohr-iumželezorutheniumosmiumkobaltniklrhodiumpalla-diumiridiumplatinamiizinekstoíbrokadmiumzlatortu?hassiumCePrNdPmSmEuGdTbDyHoErTmYbThPaUNpPuAmCmBkCfEsFmMdNocerpraseo-dymneodymprome-thiumthoriumprot-aktiniumuranneptuniumsamariumeuro-piumgadolin-iumterbiumdyspro-siumholmiumthuliumytterbiumluteciumpluton-iumameri-ciumcuriumberkeliumkaliforniumein-steiniumfermiummende-leviumnobeliumlawren-ciummeitner-iumkoper-niciumhliníkgalliumindiumthalliumuhlíkdusíkkyslíkfluorkoemíkfosforsírachlorgerman-iumarsenselenbromcínantimontellurjodolovobismutpoloniumastatradonxenonkryptonargonneonhelium1324567891011121415161718darmstad-tiumroentgen-iumUutUuqUupUuhUusUuounun-triumunun-septiumunun-pentiumunun-hexiumunun-quadiumunun-octium

K zobrazení říkanek můžete použít periodickou tabulku výše. Pomocí tlačítek si vyberte, zda chcete říkanky pro "Skupiny" nebo "Periody". Projedete-li se myší nad tabulkou, skupiny prvků, pro které na Webchemii najdete básničky, se Vám zobrazí barevně. Pak už jen stačí kliknout na zbarvenou skupinu.

Říkanky si také můžete zobrazit společně pomocí odkazů:

Materiál vznikl na základě 1. kola studentské soutěže Webchemie, byl sestaven studenty a vyučující na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Seznam autorů: Veronika Švandová, Jakub Martinek, Ludmila Lněníčková, Lucie Kujanová, Tomáš Hluska, Kristýna Sedláková, Pavlína Mičková, Aneta Wojdylová, Pavel Jiříček, Daniel Vymětal, Anna Řeháčková, Markéta Fojtíková, Miroslav Řeháček, Michal Vrubel, Martin Drábek, Aleš Bělunek, David Grolich, Adam Gromnica, Markéta Širůčková, Veronika Grézlová