Elektronické sbírky chemických pokusů

Hned v úvodu vám představíme výukový materiál Internetová video-databáze chemických pokusů. Přehledné webové stránky nabízí několik desítek videozáznamů chemických pokusů doplněných vysvětlením průběhu pokusu, stručným návodem, případně doplňujícími otázkami. Databáze vznikla na Jihočeské univerzitě v rámci diplomové práce. 

tl_files/Clanky/ChemSurfing/15_nahled00.jpg

Obr. 1: Ukázka z Internetová video-databáze chemických pokusů

Efektní pokusy anorganické chemie je příručka určená pro praktickou výuku anorganické chemie. Najdete zde 30 návodů na známé a pro studenty velice atraktivní pokusy (například Hrnečku vař, Faraonovi hadi...). V úvodu návodu je návrh motivace, dále pak seznam potřebných pomůcek a chemikálií, postup práce a srozumitelné vysvětlení experimentu. U každého návodu jsou také technické poznámky, bezpečnostní doporučení a fotografie průběhu experimentu. Práce vznikla v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost. Je určena učitelům chemie základních i středních škol a všem studentům se zájmem o chemii.

tl_files/Clanky/ChemSurfing/15_nahled01.jpg

Obr. 2: Ukázka z příručky Efektní pokusy anorganické chemie

Pokud hledáte vhodný pokus pro právě probírané téma, tak nejspíše oceníte soubor Pokusy - databáze, který je součástí portálu Studiumchemie.cz. Několik desítek pokusů je zde přehledně rozděleno dle učební osnovy střední školy. Jednotlivé návody na chemické pokusy jsou doplněny užitečnými radami a hlavně několika video-odkazy. Některé pokusy jsou zařazeny k více tématům, takže pokud návod chybí, hledejte jej v jiné kapitole (pomůže vám klávesová zkratka Ctrl+F). Pokud by vám vyhovoval spíše abecední seznam těchto pokusů, vyzkoušejte odkaz http://www.studiumchemie.cz/pokusy.php.

Několik desítek návodů na laboratorní úlohy určených žákům 8. a 9. ročníků základních škol najdete na webových stránkách Chemie ZŠ Dobrovského v Lanškrouně. Na webu se budete snadno orientovat - materiály jsou přehledně označeny a rozděleny do několika kapitol. Návody jsou doplněny nákresy aparatur, nechybí ani potřebné tabulky či grafy.

tl_files/Clanky/ChemSurfing/15_nahled02.jpg

Obr. 3: Webové stránky ZŠ Dobrovského v Lanškrouně

Na závěr doporučujeme nahlédnout do publikace Zajímavé experimenty z chemie kolem nás, která je určena všem učitelům základních i středních škol. První část publikace, Zajímavé chemické experimenty s látkami každodenního života, předkládá pokusy týkající se látek, s nimiž se běžně setkáváme (dřevotříska, alobal apod.). Ve druhé části publikace, Chemik detektivem - forenzní chemie, najdete úlohy na vyzkoušení detektivních metody používaných například při odhalování otisků prstů, stop či přítomnosti určitých látek. 

tl_files/Clanky/ChemSurfing/15_nahled03.jpg

Obr. 4: Ukázka z publikace Zajímavé experimenty z chemie kolem nás

Datum: 02. 04. 2015

Autoři: Jana Pučová, Veronika Švandová

Literatura:

  1. http://www.sciencezoom.cz/apps/zf_08/
  2. https://socv2.nidm.cz/archiv33/getWork/hash/459fe242-2f71-11e0-a0b3-001e6886262a
  3. http://www.studiumchemie.cz/materialy/Eva_Vrzackova/pokusy_databaze.pdf
  4. http://www.zslado.cz/vyuka_chemie/laboratorni_prace.html
  5. http://rena.sulcova.sweb.cz/zajimave_experimenty/Zajimave_experimenty.pdf
  6. http://dvm.webchemie.cz/dvm/detail/72
  7. http://dvm.webchemie.cz/dvm/detail/124
  8. http://dvm.webchemie.cz/dvm/detail/120

Další články z řady ChemSurfing.