Houba, která mluví s bohy

files/Clanky/Images/45_muchomurka.jpg

Muchomůrka červená je pravděpodobně nejstarším a nejrozšířenějším halucinogenem, který kdy lidstvo poznalo. Je ztotožňována se staroindickým narkotikem sómou, jejíž pomocí údajně vstupovali dávní obyvatelé údolí Gangy do kontaktu se svými bohy. Ve staroindické Rgvédě se dokonce hovoří o tom, že sám Indra, nejvyšší božstvo, získal sílu a odvahu k hrdinským činům až potom, co požil její puntíkovanou hlavičku.

Ačkoliv všechno, co sis přečetl, zní jako chvála muchomůrky, její konzumace se rozhodně nedoporučuje. Po požití se dostavuje pocení, křeče v břiše a průjem, zúžení zornic, slinění, slzení, malátnost, únik moči a stolice a nízký krevní tlak. Vlastní psychotropní účinky se dostaví teprve po několika hodinách. Jedinec, který si na muchomůrce pochutnal, začne trpět zvukovými a zrakovými halucinacemi, paranoidní psychózou. Může také pociťovat euforii nebo si připadá nesmrtelný a domnívá se, že umí létat. Jeho vzrušení se stále stupňuje až nakonec dotyčný ztrácí vědomí a kontakt s okolím. V samotném závěru je vyčerpané tělo malátné a snaží se zregenerovat hlubokým spánkem, který je přirovnáván spíše ke kómatu.

Ačkoliv experimenty s muchomůrkou červenou smrtelně nekončívají, hrozí řada vážných komplikací, které se mohou objevit později: dýchací a srdeční problémy, selhávání ledvin nebo rakovina. Nejbezpečnější je tak tyto barevné houby z povzdálí jen pozorovat. 

Literatura:

  1. PATOČKA, Jiří a Dita BALCAROVÁ. Otravy halucinogenními muchomůrkami. Toxicology [online]. roč. 2012 [cit. 2014-11-20]. Dostupné z: http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=514.
  2. PATOČKA, Jiří a Josef FRYNTA. Muchomůrka červená, jedovatá krasavice našich lesů. Vesmír [online]. roč. 2010 [cit. 2014-11-20]. Dostupné z: http://casopis.vesmir.cz/clanek/muchomurka-cervena-jedovata-krasavice-nasich-lesu.
  3. OnderwijsgekAmanita muscaria 3 vliegenzwammen op rij.jpg.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Amanita_muscaria_3_vliegenzwammen_op_rij.jpg. Tento obrázek podléhá licenci Creative Commons.