Babičky a nikotin

files/Clanky/Images/24_babicky_a_nikotin.jpgPoslední vědecké výzkumy Bristolské univerzity dokázaly, že kouřící těhotná žena ohrožuje nejen své zdraví a zdraví svého dítěte, ale také zdravotní stav budoucích vnoučat. Tento výzkum potvrdily i experimenty, které byly prováděny na krysách v kalifornském institutu Harbor – UCLA Medical Centre. Když vědci vystavili březí krysy nikotinovému kouři, zjistilo se, že podobně jako u člověka se častěji rodila mláďata s poškozením plic a sklony k astmatu. I když tito jedinci nebyli dále po narození vystavováni nikotinovému kouři, jejich potomci se narodili s podobnými vadami plic jako rodiče.

Skutečnost, že v dnešní době žije na světě 300 milionů lidí s astmatem, tak možná nemá na svědomí jenom znečištěné ovzduší, ale i generace našich babiček. Naše babičky o škodlivosti kouření nevěděly zdaleka tolik jako my, mondénně potahovaly ze špiček a konverzovaly mezi obláčky cigaretového dýmu a netušily, jaké jejich kouřové dýchánky mohou mít důsledky.

Starší generace si možná pamatují na nesmírně úspěšné reklamy na cigarety s tzv. „Marlboro Manem“, drsným a přitom hezkým kovbojem, se kterým se ztotožnili mnozí muži a byl snem nejedné ženy. Bohužel, jedni z jejich nejslavnějších představitelů, Wayne McLarren a David McLean, zemřeli v souvislosti s kouřením cigaret. První z nich pracoval pro firmu od roku 1976, kouřil 30 cigaret denně a zemřel ve věku 51 let na zhoubný plicní nádor. Druhý z nich kouřil od svých 12 let, pro firmu začal pracovat v šedesátých letech, onemocněl plicní rozedmou, v důsledku které zemřel ve věku 73 let.

I když nejsi zrovna v požehnaném stavu, kouřením si rozhodně neprospíváš, permanentně se „přidušuješ“ oxidem uhelnatým, který se váže na červené krviny místo kyslíku a tím snižuje okysličení krve a tím všech tkání v těle. A jaká další rizika hrozí kuřákům? Přečti si náš straší článek Pochoutka, která zhořkne.

Literatura:

  1. 100 1 zahraniční zajímavost. Praha: 100 1, a.s, roč. 2013, č. 16. ISSN 0322-9629
  2. Hans Rudi Erdt. Hans Rudi Erdt - Engelhardt, 1915.jpg. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hans_Rudi_Erdt_-_Engelhardt,_1915.jpg. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.