Cukr zdraví neprospívá

files/Clanky/Images/16_Cukr_jed.jpg

Snad všechny kočky mají rády mléko. Je pro ně ale mléko zdravé nebo jim spíše škodí? Záleží na tom, o jaké mléko se jedná. Kočky totiž nejsou všežravci jako my, lidé. Kočky jsou masožravé šelmy, proto je i jejich trávicí soustava funguje jinak než ta naše.

Naši předci také jedli sladké pokrmy, sladili si nápoje, a přesto byli zdravější, vitálnější, nehrozila jim nadváha a o cukrovce nemohla být ani řeč. Je to především proto, že dříve se v potravě vyskytovaly „zdravé cukry“ z ovoce, medu a jiných přírodních surovin. Dnes však většina populace používá průmyslově vyrobený řepný cukr nebo umělá sladidla. Řepný cukr ale je pro lidské tělo hůře stravitelný – nejdříve musí projít játry, kde se štěpí na snáze přijatelné látky, teprve potom se dostává do krevního oběhu. Med vytváří včely, jejichž enzymy složité cukry štěpí na jednodušší, které nezatěžují játra. Med také obsahuje řadu dalších zdraví prospěšných látek – vitamínů, minerálních látek, enzymů. Dalším problémem je fakt, že mnohdy ani nevíme, že cukry konzumujeme. Často jsou přidávány do potravin, kde bychom cukr skutečně nečekali. A ruku na srdce, kdo z nás čte složení každého výrobku, který se chystá sníst? Naše tělo pak přijímá mnohem více kalorií, než je schopné spotřebovat a díky nadbytečnému cukru v těle jsou lidé více náchylní k nemocem jako je například hypertenze, rakovina, cukrovka a selhávání srdce. Tyto choroby stojí až za 70 % předčasných úmrtí. Za posledních 50 let se spotřeba cukru ve světě ztrojnásobila, studie prokázaly, že mladý Američan zkonzumuje asi 34 lžiček cukru denně. Někteří vědci dokonce tvrdí, že velké množství cukru může ničit játra stejně jako alkohol. V některých zemích se proto rozhoduje o uvalení daně na potraviny s přidaným cukrem či jeho nadměrným množstvím. A jak to máte s cukrem vy?

Literatura:

  1. http://fitplan.cz/cukr-je-jed-smutna-pradva-o-toxicite-cukru/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Cukr
  3. http://www.doktor-zdravi.cz/clanky/cukr-undefined-bily-zabijak/
  4. http://www.ireceptar.cz/zajimavosti/med/
  5. Romain Behar. Sucre blanc cassonade complet rapadura.jpg. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sucre_blanc_cassonade_complet_rapadura.jpg. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.
  6. Sven Manguard. Skull and crossbones.svg. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Skull_and_crossbones.svg. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.