Smrtící injekce

files/Clanky/Images/13_Smrtici_injekce.jpg

Poprava je nejobávanějším trestem zločinců. Poprava, trest smrti, neboli hrdelní právo je známo již od středověku. Dříve se hrdelním právem trestalo po celém světě, a nebylo to ani trochu humánní. Používalo se například upálení zaživa, setnutí hlavy katem, týrání kamenováním a jiné hrůzné tresty.

Dnes se trest smrti používá jen v některých amerických, afrických a asijských státech,  například v USA, Mexiku či Japonsku. V Evropě se trest smrti nepoužívá a největší zločinci jsou odsouzeni k doživotnímu vězení. Nejvíce využívá trest smrti stát Texas, kde za posledních 30 let bylo popraveno skoro 500 lidí, poslední tři popravy proběhly letos v srpnu a další jsou naplánovány.

Většinou se k popravě smrtící injekcí používá tzv. třísložková (barbiturátová) injekce. Odsouzenému připoutanému na speciálním lůžku podá odborný pracovník přímo do žíly první injekci s thiopentalem sodným, po němž během 10 až 15 sekund odsouzený usíná. Poté následuje druhá injekce obsahující pankuronium bromid, která způsobí ochabnutí dýchacích svalů, dojde k zástavě dýchání. Hned poté následuje injekce s chloridem draselným, který zastavuje činnost srdce . Teprve poté přichází lékař a konstatuje smrt. Samotnou popravu však lékař neprovádí, protože etická komise zakazuje lékařům zabít. Celý proces popravy trvá asi 4 minuty.

V Texasu přešli letos poprvé k novému složení smrtících injekcí. Místo třísložkové injekce se používá jednosložková injekce, která obsahuje anestetikum pentobarbital sodný. V USA se nadále používá koktejl chemických látek ve třísložkovém podání.

Literatura:

  1. http://trestsmrti1.blog.cz/0905/smrtici-injekce
  2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/186536-smrtici-injekce-uz-neni-koktejl-ruznych-latek/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Poprava_smrt%C3%ADc%C3%AD_injekc%C3%AD
  4. Kuebi = Armin Kübelbeck. Injection Syringe 01.jpg. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Injection_Syringe_01.jpg.
    Tento obrázek podléhá licenci Creative Commons.