Kočky a mléko

files/Clanky/Images/12_Kocky_a_mleko.jpg

Snad všechny kočky mají rády mléko. Je pro ně ale mléko zdravé nebo jim spíše škodí? Záleží na tom, o jaké mléko se jedná. Kočky totiž nejsou všežravci jako my, lidé. Kočky jsou masožravé šelmy, proto je i jejich trávicí soustava funguje jinak než ta naše.

Možná jste někdy našli opuštěné kotě a první co vás napadlo, bylo dát mu misku s mlékem. Kotě se k ní naklonilo a začalo mléko hltat. Většina koček totiž miluje kravské mléko. Stejně jako u člověka platí i u koček, že sní všechno, co jim chutná, i když to není zdravé. Kočkám ale kravské mléko neprospívá. Kravské mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu) a tu kočka není schopná strávit, protože na rozdíl od člověka nemá v těle potřebné enzymy. Většinou tak po požití mléka dochází k narušení střevní mikroflóry a střeva dobře nepracují, což snižuje imunitu kočky. Výjimkou není ani silný průjem, při kterém odchází z těla kočky většina potřebných vitamínů a živin.

Chcete-li kočce přilepšit, kupte jí raději speciální kočičí mléko s minimálním množstvím laktózy nebo kozí či ovčí mléko, které je pro ni lépe stravitelné než kravské. A jelikož je kočka masožravec, určitě nepohrdne ani dobrým masíčkem.

Literatura:

  1. http://hobby.idnes.cz/kockam-prospeje-mleko-maji-devet-zivotu-nesnasi-se-se-psy-co-je-pravda-1km-/hobby-mazlicci.aspx?c=A101001_144612_hobby-mazlicci_bma
  2. http://www.miciny.cz/clanky/vyziva-a-krmeni-kocek-49/ma-kocka-pit-mleko-1997/
  3. http://www.plna-miska.cz/zajimavosti-o-zviratech/o-kockach/kocky-a-mleko-mylna-predstava
  4. David Corby Edited by: Arad. Kittyply edit1.jpg. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kittyply_edit1.jpg. Tento obrázek podléhá licenci Creative Commons.