Víno, vínečko:)

files/Clanky/Images/10_vino.jpg

Víno je považováno za jeden z nejelegantnějších alkoholických nápojů. Víno se vyrábí z vinné révy lisováním a kvašením. Mezi největší vinařské velmoci patří Francie, Španělsko a Itálie. Ale ani Česká republika se nenechá zahanbit, a vyprodukuje ročně asi 650 tisíc hektolitrů vína, dalších 1773 tisíc hektolitrů vína je k nám dovezeno ze zahraničních vinařských oblastí. A statistika mluví jasně – každý Čech vypije průměrně 19 l vína ročně.

K největším vinařským oblastem v ČR patří Podoblast Velkopavlovická, Mikulovská, Slovácká, Znojemská a Oblast Čechy (především Mělnicko a Litoměřicko). Nejpěstovanější odrůdou vína u nás v ČR je Veltínské zelené, Svatovavřinecké a Müller Thurgau. Tyto odrůdy jsou dobře odolné proti mrazu, a proto je lze u nás pěstovat. Dle barvy můžeme vína rozdělit na červené, růžové a bílé. Na českých vinicích jsou asi ze 70 % zastoupeny odrůdy bílého vína.

Když víno na vinici dozraje, hrozny se sesbírají a následně odzrní, čímž vzniká tzv. rmut. Takto připravený rmut se lisuje a poté se nechá prokvášet asi 30 dní při teplotě 29 °C. Při kvašení se ze slupek bobulí uvolňují do vína třísloviny a barviva, které dávají vínu lahodnou chuť. Při tomto biochemickém procesu se cukr obsažený v hroznech mění na alkohol a oxid uhličitý (uniká ven). Tento přirozený proces ustává, když se zásoby cukru vyčerpají nebo když koncentrace alkoholu dosáhne hranice, která je pro kvasinky toxická. Na závěr probíhá čiření vína, filtrace a lahvování.

Literatura:

  1. http://svcr.cz/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDroba_v%C3%ADna
  3. André Karwath aka Aka. Red Wine Glas.jpg. http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Red_Wine_Glas.jpg. Tento obrázek podléhá licenci Creatice Commons.