Marihuana! Droga nebo lék?

files/Clanky/Images/01_marihuana.jpg

Pod chemickým názvem Tetrahydrocannabinol (delta-9-tetrahydrocannabinol), který většina lidí nezná, si jen málokdo představí všem dobře známou a velmi diskutovanou drogu marihuanu. Uvedeme-li ale zkratku THC, už všichni vědí, o co se jedná.

THC je psychotropní látka, která se nachází především v květenství konopí setého. V čisté podobě tvoří THC průhledné krystalky, které se velmi špatně rozpouští ve vodě, ale velmi dobře v organických rozpouštědlech a především v tucích. Syntetické THC se označuje jako Marinol nebo Dronabilon. Má sedativní a tlumící účinky, způsobuje halucinace a otupuje většinu smyslů člověka.

THC je hlavní účinná látka marihuany. Marihuana je droga, která se získává ze sušených květenství samičích rostlin konopí a je známá pod různými názvy: trávaganjahulenískéro a jiné. Její nelegální distribuce je v ČR trestná. Ale není to tak jednoznačné, marihuana není jen škodlivá.

Marihuana umí i léčit. Od 1. dubna 2013 v České republice vstoupila v platnost novela zákona, která umožňuje použití marihuany pro léčebné účely, je možné pořídit ji na elektronický lékařský předpis. Marihuana se používá především na tlumení bolestí při onkologických onemocněních, v terminálním stádiu AIDS, lupence či roztroušené skleróze. Uvažuje se i o léčebném použití při těžkých depresích.

„Domácí“ pěstování marihuany zákon i nadále trestá. Ani nemocní lidé nemohou požádat o licenci na pěstování vlastního léčebného konopí. Ale v některých státech je použití konopí zcela legalizováno. Myslíte si, že je to správné?

Literatura:

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Marihuana
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Konop%C3%AD_set%C3%A9
  3. http://zivotni-energie.cz/marihuana-thc-popis-teto-drogy.html
  4. http://www.legalizace.cz/2013/04/legalizace-marihuany-nebo-jeji-komercializace/#more-9357
  5. Rotational. Cannabis sativa00.jpg. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cannabis_sativa00.jpg?uselang=cs. Tento obrázek je publikován jako volné dílo.