Chemický produkt: Hokejový puk

files/Clanky/Images/05.jpg

Lední hokej je v České republice i ve světě velmi oblíbeným a sledovaným sportem. Nedílnou součástí ledního hokeje jsou hráči a jejich pomůcky. Základní hrací pomůckou ke hře je puk vyráběný z gumy a neméně důležitou hrací pomůckou je dřevěná či plastová hůl, kterou se puk uvádí do pohybu. Kdo by řekl, že kus dřeva vrážející do gumy se stane tak populární? Když hokejka posune puk za brankovou čáru, nenechá to žádného diváka v klidu. Jedna strana jásá a druhá smutní.

Počátky hokeje jsou spojené se zamrzlými plochami v Kanadě, ke hře se původně používal gumový či kožený míček. Ale ten hráčům moc nevyhovoval, tak se ho rozhodli trochu ořezat, aby tolik neskákal. Hráči používali jako „puk“ také plechovky, kusy opracovaných dřevěných polen a jiné tvarově podobné předměty. Postupem času se začaly vyrábět první puky podobné těm dnešním, ale pouze slepováním menších částí gumy. V roce 1886 je začali používat hráči týmu Victoria z Montrealu. Tyto puky ale nebyly dosti tvrdé a při prudké střele byly znehodnocovány.

Postupem času a vývojem vědy se začaly puky vyrábět ze směsi syntetické či přírodní gumy. Jako přísady se používají oleje, síra, uhličitan vápenatý a řada antioxidantů, aby měl puk dostatečnou elasticitu a odolnost. Na černo se puky barví přídavkem černých sazí. Polotovar v podobě hokejového bochánku je za teploty asi 150 °C pod tlakem několik stovek atmosfér lisován na výsledný puk, který je poté strojově ořezán a doplněn potiskem.

Syntetická guma se vyrábí polymerizací základních monomerních produktů ropy, především styren-butadienové gumy,
polyisoprenové, chloroprenové nebo isobutylenové gumy. Může se jednat prakticky o jakoukoli kombinaci monomerních jednotek s různými výslednými vlastnostmi (elasticita, tvrdost).

Na každou vrcholnou akci je vyrobena edice puků s novým motivem. Vyrobený puk má míry 7,62 cm x 2,54 cm a hmotnost 170 gramů. Vyrábějí se ale i menší puky pro žákovské kategorie, které mají pouhých 150 gramů. Česká republika se může pyšnit tím, že v posledních letech vyráběla puky na mistrovství světa i na olympijské hry, a je jednou z 5 zemí světa produkující puky. Dalšími výrobci puků jsou Slovenská republika, Kanada, Rusko a Čína. V ČR máme i několik vášnivých sběratelů puků, někteří z nich se pyšní až 20 tisíci různými kousky.

Literatura:

  1. http://www.zazijchemii.cz/blog/hokejov-puk
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Puk
  3. http://www.hokejovepuky.wbs.cz/home.html  
  4. Janothird. Hockey puck 2.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hockey_puck_2.jpg. Tento obrázek podléhá licenci Creatice Commns.