Zlaté brýle proti laseru

files/Clanky/Images/Spaceman_firing_vgun.jpgVědci z University of Central Florida a Carnegie Mellon University přišli s novým uplatněním speciálně upraveného „atomárního“ zlata. Má jít o částečky zlata menší než nanočástice, které vědci označují názvem nanoclustery. Jejich velikost se pohybuje někde mezi jednotlivými atomy a nanometrovými velikostmi. Pro jejich přípravu je třeba už každopádně manipulovat prakticky s jednotlivými atomy.

Když se prý tyto zlaté nanoclustery určitým způsobem poskládají, mají zajímavé optické vlastnosti, především dokáží rozptylovat laserové paprsky o vysoké energii. Optických vlastností zlata využívali už naši předkové, kteří ho přidávali do kostelních oken, kde díky světlu vytvářelo zajímavé efekty.

Navrhovaným použitím zlatých nanoclusterů jsou třeba „sluneční“ brýle pro vojenské letce proti laserovým zbraním. Tyto zbraně jsou typem elektromagnetických zbraní, které vyzařují energii cíleným směrem bez účasti munice v klasickém pojetí. Některé z těchto zbraní se zatím objevily jen na stránkách science fiction románů, jiné skutečně existují nebo jsou ve vývoji. Podobně jako „sluneční brýle“ by fungoval povlak na ochranu citlivých zařízení, např. navigačních, třeba opět ve vojenských letadlech.

Předchozí řádky jsou zatím hudbou budoucnosti, ale jak jistě víš, zlato se dnes využívá ve šperkařství, v elektronice, v bankovnictví a díky zdravotní nezávadnosti také v zubní medicíně. Jak vidíš, šperkovnice plné zlata mají velkou budoucnost.

Literatura:

  1. Brýle vojenských pilotů: Nanozlato proti laserům. In: [online]. [cit. 2012-12-01]. Dostupné z:
    http://scienceworld.cz/technologie/bryle-vojenskych-pilotu-nanozlato-proti-laserum-7015.
  2. obrázek: http://www.webchemie.cz/zlate_bryle.html