Zavaleni lahvemi

files/Clanky/Images/PET.png Tisíc litrů vody z kohoutku má stejnou cenu jako osm litrů balené vody. Pokud si myslíš, že u balené vody platíš za kvalitu, vyvedeme tě z omylu. Kohoutková voda může být stará maximálně dva dny a prochází mnoha kontrolami, takže je její nezávadnost garantována. Balená voda může procestovat stovky kilometrů horkem i mrazem a kvalitu po její dlouhé pouti už nikdo nekontroluje.

Každého, kdo má v sobě trochu ekologického ducha, nepříjemně překvapí fakt, že se na světě ročně nepodaří zrecyklovat asi 340 000 000 000 lahví. Zatímco v Evropě se podaří znovu využít zhruba polovina použitých lahví, v USA pouhá čtvrtina. Dopady na životní prostředí tím ale nekončí, někteří lidé PET láhve s oblibou spalují a uvolňují tak do ovzduší nebezpečné a rakovinotvorné látky. Dalším ekologickým problémem spojeným s PET lahvemi je samotný fakt, že se vyrábějí z ropy.

Toho, kdo má v sobě ducha ekonomického, zase nepotěší to, že za sběr a likvidaci PET lahví v okolí řek, silnic a dálnic, v obcích, CHKO a národních parcích, zaplatíme jen v České republice 132 milionů korun.

Pokud se přesto rozhodneš pro balenou vodu, měl bys vědět, že existují i bioláhve, které se snáze rozkládají a jsou tím k životnímu prostředí mnohem citlivější.