Umělá fotosyntéza

files/Clanky/Images/umela_fotosynteza.pngVědci přišli na to, že by napodobením  přirozeného procesu fotosyntézy mohli získat cenné palivo - vodík. Díky slunečnímu záření a speciálnímu katalyzátoru, fosfátu kobaltu, by se mohl vodík stát ideálním levným zdrojem energie do palivových článků.

Firmě Sun Catalytix a odborníkům z Massachusetts Institute of Technology se údajně podařilo díky speciálním podmínkám navodit reakci podobnou fotosyntéze. Díky tomuto procesu bychom mohli získávat palivo za nízkou cenu. V první fázi dojde k rozštěpení vody na kyslík a vodík, který by byl převáděn do palivových článků v domech, kde by se vyprodukovala elektrická energie.

Několik litrů vody a 4 hodiny činnosti slunečních panelů o ploše 30 metrů čtverečních údajně poskytnou díky tomuto systému 30 kilowatthodin elektrické energie, což odpovídá denní spotřebě domácnosti v rozvojových zemích. 12 litrů běžné říční vody analogicky vystačí na celodenní spotřebu většího amerického domu.

Pokud by se podařilo tento výzkum dovést do úspěšného konce, mohly by se domácnosti stát energeticky soběstačné, což je snem snad každého z nás. Energie, kterou by bylo možné získat ze Slunce je přitom ohromná. Každý den dopadne na Zemi takové množství sluneční energie, které odpovídá miliónu „hirošimských“ atomových bomb. Přitom pouhé 1 % této energie je využito v rámci fotosyntézy.

Literatura:

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/technologie/_zprava/708300 [cit. 2012-02-04]
  2. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Simple_photosynthesis_overview_cs.png