Podivín Cavendish

files/Clanky/Images/podivin_cavendish.jpgV některých případech může genialita hraničit s duševní poruchou. Jak jinak nazvat psychický stav někoho, kdo si se svým služebnictvem dopisoval a své dědictví v hodnotě více než milion liber šterlinků věnoval na vědu a výzkum? Ano, Henry Cavendish, který se do učebnic chemie zapsal jako objevitel vodíku, byl zjevně muž mnoha tváří. 

Cavendish objevil vodík v roce 1776. Detailně zkoumal vlastnosti tohoto plynu – zkoušel, za jakých podmínek se uvolňuje a jak se chová. Právě díky jeho objevu mohl o sedmnáct let později vzlétnout první balon plněný vodíkem.

O osmnáct let později šokoval Henry Cavendish vědce, když prohlásil, že to, co považovali za nejrozšířenější prvek, není prvek, ale sloučenina. Ano, správně tušíš, že Cavendish mluvil o vodě. Sám ji  připravil důmyslným pokusem, kdy směs kyslíku a vodíku zapálil elektrickou jiskrou. Měřením dokázal, že hmotnost připravené vody je rovna součtu hmotností vodíku a kyslíku. O rok později připravil Cavendish podobným způsobem kyselinu dusičnou. Mimo jiné také vizionářsky usoudil, že jádro Země se skládá z těžkých látek, pravděpodobně kovů.

Čím úspěšnější byl ve svých experimentech, o to méně úspěšný byl v osobním životě. Kvůli své samotářské povaze se téměř s nikým nestýkal a nikdy se neoženil. Být geniální není mnohdy snadné…

Literatura:

  1. Vít Haškovec, Ondřej Müller: Galerie géniů aneb kdo byl kdo, Praha, Albatros, 2004.
  2. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Henry_cavendish.JPG