Pochoutka, která zhořkne

files/Clanky/Images/cigareta.jpg„Pochoutka“ v tvých ústech obsahuje látky, které znáš z hodin chemie. V cigaretě se vyskytuje nitromethan, formaldehyd, polonium, vinylchlorid, kadmium, benzen a další. O mnohých jsi slyšel v souvislosti s rakovinotvorností, řídnutím kostí, poškozením varlat a selháním ledvin. Kromě těchto látek obsahují cigarety i hydrazin, který se používá jako palivo do raketových motorů, a nitromethan, silnější výbušninu než známé TNT. 

Také formaldehyd, v němž možná leží několik desítek let ještěrky v kabinetu biologie, je součástí cigaret. Mimo jiné si touto látkou lepíme koberce a překližky, hubíme hmyz a bakterie. To, že je baktericidní, je sice chvályhodné, ale k našemu tělu se nechová o nic přátelštěji než k bakteriím – dráždí oči, dýchací cesty, kůži.

Polonium si z hodin chemie také určitě pamatuješ - ukrátilo život nejen Marii Curii Sklodowské, ale i odpůrci ruského prezidenta Putina Alexandru Litviněnkovi. Koncentrace tohoto prvku prudce roste v místnostech, kde se kouří, proto jsi jím ohrožen i jako pasivní kuřák. Smutným faktem je, že o přítomnosti polonia v cigaretovém kouři se ví už nejméně šedesát let a cigarety bez polonia je možné vyrobit už třicet let. Přesto se na trhu kupují ty, které polonium obsahují. Důvodem je skutečnost, že by absence polonia snížila množství nikotinu, tedy návykové látky v cigaretách. Tržby by tak klesly, což výrobci nepřipustí…

Literatura:

  1. WILHELMOVÁ, Michaela. Epocha, 4/2012, str 57.
  2. obrázek: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cigarette.jpg?uselang=cs