Vstříc nepříteli

files/Clanky/Images/vstric_nepriteli.jpgZdá se ti, že se ryba ve tvém akváriu začala chovat jako opilá? Možná se jen předávkovala oxidem uhličitým. Ten totiž působí na ryby podobně jako alkohol na nás – ztrácejí rozvahu a pud sebezáchovy a začínají se chovat jako velcí hazardéři. Podle klimatologů se má hladina oxidu uhličitého v oceánech zvyšovat, což se může stát osudným nejen živočichům ukrytým ve vápenatých skořápkách.

Když vědci vložili klauna zdobeného, kterého možná znáte z filmu Hledá se Nemo, do vody, ve které byla vyšší hladina oxidu uhličitého, začal se chovat přinejmenším podivně. Začaly ho přitahovat pachy dravých ryb a vydal se vstříc svému nepříteli. Jiné ryby, sapínci žlutoocasí, zase pod vlivem oxidu uhličitého ztratily orientaci a nedokázaly plout jedním směrem, kvůli čemuž se jim nepodařilo utvořit fungující hejno.

Vědce podivné chování ryb zaujalo a snažili se mu přijít na kloub. Tým norských, australských a italských výzkumníků nakonec přišel na to, že se oxid uhličitý rybám hromadí v mozku, což narušuje funkci neurotransmiterových receptorů GABA-A. Poté, co vědci tyto receptory zablokovali, získaly ryby svou rozvahu a smysly zpět.

Stejné receptory jako ryby má většina obratlovců i bezobratlých živočichů. V budoucnosti tak možná uvidíme nejednoho živočicha připomínajícího svým chováním pověstné letce kamikadze.

Literatura:

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/oxid-uhlicity-dodava-rybam-kuraz--1004343 [cit. 21. 1. 2012].
  2. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Amphiprion_ocellaris_%28Clown_anemonefish%29_Nemo.jpg