Plasty, které se samy opraví

files/Clanky/Images/samoopravitelne_plasty_1.jpg

Každého z nás už určitě někdy pořádně rozzuřil poškozený lak na autě, škrábance na displeji mobilu, brýlích nebo hodinkách. Tým švýcarských a amerických vědců nám slibuje revoluční řešení, díky kterému prý na podobné nepříjemnosti rychle zapomeneme. Podařilo se jim totiž vyrobit plast, který se dokáže sám opravit.

Připomínají vám předešlé řádky sci-fi? Nikoliv, nově vzniklé plasty mají 25 krát menší molekuly než ty, které známe ze současnosti, a jsou mezi sebou spojeny kovovými ionty. Skládají se z malých řetězců, které drží pohromadě a spojují se do mnohem větších řetězců. Tyto molekuly se vlivem světla rozkládají, což je podstatou jejich „zázračných“ vlastností. Po ohřátí ultrafialovým světlem na teplotu kolem 200 °C se tyto molekuly od sebe oddělí, hmota se zkapalní a vyplní se praskliny a škrábance. Když se plast ochladí, molekuly se znovu spojí a po škrábanci nezbude ani stopa. Pokud si myslíte, že je tento proces časově náročný, pletete se, nezabere víc než minutu.

S běžnými slunečními paprsky si ale nevystačíte, budete potřebovat speciální UV lampu podobnou těm, které dnes používají zubaři ve svých ordinacích.

V současnosti vědci zkoumají, jak daleko dokáže ultrafialové světlo proniknout, aby zacelilo případné poškození. Vyvíjejí i další druhy plastů s jedinečnými vlastnostmi, například supravodivé, které na rozdíl od těch současných povedou elektrický proud.

Podle všeho to vypadá, že plasty mají před sebou slibnou budoucnost a nerudným motoristům brzy ubudou vrásky na čele.

Literatura:

  1. Epocha. Praha: RF Hobby, Pavel Škopek, 2011(19). ISSN 1214-9519.
  2. obrázek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Half_rim_glasses.JPG