Inspirace pro laboratorní cvičení

10 Inspirace pro laboratorni cviceni CHS nahled upoutavka Jste učitelé chemie na ZŠ nebo SŠ a hledáte inspiraci na laboratorní cvičení pro své žáky? Na internetových stránkách Otevřené vědy najdete skvěle vypracovaných 10 laboratorních cvičení pro střední školy a 3 laboratorní cvičení pro základní školy, a to nejen z chemie.

Vlastní laboratoř v telefonu

Pokud ve škole nemáte vhodné chemikálie nebo jsou žáci na distanční výuce, nevadí! I přes to si mohou vyzkoušet, jak spolu budou různé látky reagovat. Stačí k tomu využít moderní technologie. První mobilní aplikací je aplikace BEAKER. Po tom, co si ji otevřete, stane se váš telefon kádinkou, do které můžete z nabídky přidávat různé chemikálie a sledovat, zda spolu reagují. Animované reakce poměrně dobře kopírují průběhy skutečných reakcí. Navíc při nich aplikace vygeneruje vyčíslené rovnice. V neplacené verzi můžete obsah kádinky zahřát, případně se pokusit chemikálie zapálit.

Sdílené online tabule

32 nahled01 S příchodem online výuky hledají učitelé způsoby, jak žákům co nejkvalitněji zprostředkovat hodiny skrze online prostředí. Jedním ze způsobů, jak doplnit přednášku, je využití online tabule. Na některé je možné psát stejně jako ve třídě, jiné poskytují mnohem více funkcí. Tabule Collboard je velmi jednoduchá online webová aplikace, kterou zvládne ovládat každý.

Výukové materiály z Internetu – tentokrát na téma Nukleové kyseliny

25 nahled Dnes máme pro vás několik tipů na výukové materiály dostupné na Internetu, které spojuje téma Nukleové kyseliny. Mnoho materiálů na téma nukleové kyseliny najdete na webových stránkách RNDr. Milady Teplé, Ph.D. Kromě výukového textu sestaveného formou otázek a odpovědí zde najdete také powerpointové prezentace, animace, obrázky a další. Všechny materiály jsou maximálně přehledné a srozumitelné.

Obr. 1: Ukázka z webových stránek Genetika - Biologie

Několik užitečných odkazů určených učitelům chemie na základních školách

23 nahled01 V minulém Chemsurfing článku jsme publikovali odkazy na bakalářské práce, které se věnují problematice výuky chemie na středních školách. V tomto Chemsurfing článku najdou pro změnu inspiraci učitelé chemie na základních školách. Našly jsme několik bakalářských a diplomových prací, které mohou být užitečnou pomůckou ve výuce.

Nová učebnice organické chemie pro středoškoláky?

22 nahled01 Další Chemsurfing článek přináší webové odkazy na bakalářské práce, jejichž cílem bylo zpracovat učební text věnovaný vybrané kapitole z organické chemie a strukturovat jej podle doporučení současné didaktické literatury. Učební texty jsou doplněny řešenými příklady a příručkou pro učitele. Chystá se opravdu nová učebnice organické chemie pro středoškoláky?

Obr. 1: Ukázka z kapitoly Alkoholy

Interaktivní periodické tabulky na Internetu

Na Internetu najdete stovky nejrůznějších periodických tabulek. Nový Chemsurfing článek vám představí jen několik z nich. Vyberte si tu, která se Vás nejvíce zaujme a třeba si ji stáhněte do svého t. Více v novém článku Interaktivní periodické tabulky na Internetu.

Karboxylové kyseliny na Internetu

12 Karboxylove kyseliny nahled01

Probíráte téma Karboxylové kyseliny a jejich deriváty a hledáte nějaké materiály na Internetu? Hodila by se Vám například powerpointová prezentace Chemické názvosloví karboxylových kyselin nebo pracovní listy k jejich procvičení? Přečtěte si náš nový článek Karboxylové kyseliny na Internetu, kde najdete několik tipů!

Obr. 1: Ukázka z powerpointové prezentace Chemické názvosloví – Karboxylové kyseliny

Doma může bádat každý!

31 nahled

Máte doma malého badatele, který prahne po vědeckém plášti a vzrušujících pokusech? Bádat může každý, a to s běžným vybavením domácnosti! V období karantény vzniklo mnoho webů, které nabízí videa a další materiály pro ponoření se do tajů chemie. Více se dozvíte v našem novém článku. Vida! science centrum v Brně zveřejnilo 9 tematických videí s pokusy na doma. Není potřeba žádné speciální vybavení a zvládne je každý.

Proteosyntéza na webu

30 nahled

Pokud hledáte elektronické materiály, které by vám pomohly při výuce proteosyntéty, v našem novém článku máme pro Vás několik tipů. Elektronických materiálů, které se snaží shrnout téma Proteosyntéza, najdete na Internetu velké množství. My vám však chceme doporučit prostudovat téma v nové elektronické učebnici ELUC, která byla zpracována na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nezapomeňte prozkoumat i ostatní učebnice!

Obrázek: Animace proteosyntéza