Inspirace pro laboratorní cvičení

Jste učitelé chemie na ZŠ nebo SŠ a hledáte inspiraci na laboratorní cvičení pro své žáky?

1 Chemsurfing nahled 2

Vlastní laboratoř v telefonu

Vlastní laboratoř v telefonu

Pokud ve škole nemáte vhodné chemikálie nebo jsou žáci na distanční výuce, nevadí! I přes to si mohou vyzkoušet, jak spolu budou různé látky reagovat. Stačí k tomu využít moderní technologie.

První mobilní aplikací je aplikace BEAKER. Po tom, co si ji otevřete, stane se váš telefon kádinkou, do které můžete z nabídky přidávat různé chemikálie a sledovat, zda spolu reagují. Animované reakce poměrně dobře kopírují průběhy skutečných reakcí. Navíc při nich aplikace vygeneruje vyčíslené rovnice. V neplacené verzi můžete obsah kádinky zahřát, případně se pokusit chemikálie zapálit. V placené verzi máte další možnosti ovlivňování reakcí jako je např. filtrování nebo chlazení. Doporučuji však učitelům, aby si reakce v aplikaci nejprve sami vyzkoušeli, může se stát, že některé z nich v online prostředí neprobíhají tak, jak bychom očekávali. Pro základní představu je však aplikace užitečná.

 BAKER chemikalie maleBAKER reakce male

Druhou mobilní aplikací je aplikace CHEMIST. Tentokrát se jedná o placenou verzi, tudíž je žádoucí koupit licenci pro celou třídu na školní tablety. Po zapnutí aplikace se před vámi tentokrát objeví laboratorní stůl, na němž můžete stavět celé aparatury, v nichž necháte reakce probíhat. Výhodou oproti aplikaci BEAKER je, že můžete libovolně volit hmotnost přidávaných chemikálií a máte větší možnost volit různé laboratorní postupy. I tato aplikace generuje vyčíslené chemické rovnice probíhajících reakcí. Jedná se tak o hezkou interaktivní aplikaci.

CHEMIST pomuckyCHEMIST reakce 

Třetí aplikace MEL Chemistry se od výše uvedených liší v tom, že se nejedná primárně o aplikaci, ve které může uživatel libovolně míchat vybrané chemikálie, ale nabízí velké množství připravených animovaných návodů, které uživatele krok po kroku provedou celou přípravou chemických reakcí. Uživatel má možnost návod následovat s reálnými pomůckami a vyzkoušet si, zda reakce fungují. Pokud ne, jsou součástí postupu tipy na vylepšení průběhu. Každý návod je označen časovou náročností, mírou obtížnosti a nebezpečím. Také obsahuje krátké video z průběhu pokusu, zajímavost a odborný popis. Jedná se tak o velmi komplexní vzdělávací zdroj, který je svým obsahem velice přitažlivý. Obsah je v anglickém jazyce.

 MEL pomucky maleMEL reakce male

Datum: 13.11. 2020

Autor: Veronika Scholzová

Sdílené online tabule

S příchodem online výuky hledají učitelé způsoby, jak žákům co nejkvalitněji zprostředkovat hodiny skrze online prostředí. Jedním ze způsobů, jak doplnit přednášku, je využití online tabule. Na některé je možné psát stejně jako ve třídě, jiné poskytují mnohem více funkcí.

Výukové materiály z Internetu – tentokrát na téma Nukleové kyseliny

Dnes máme pro vás několik tipů na výukové materiály dostupné na Internetu, které spojuje téma Nukleové kyseliny

Několik užitečných odkazů určených učitelům chemie na základních školách

V minulém Chemsurfing článku jsme publikovali odkazy na bakalářské práce, které se věnují problematice výuky chemie na středních školách. V tomto Chemsurfing článku najdou pro změnu inspiraci učitelé chemie na základních školách. Našly jsme několik bakalářských a diplomových prací, které mohou být užitečnou pomůckou ve výuce. 

Nová učebnice organické chemie pro středoškoláky?

Další Chemsurfing článek přináší webové odkazy na bakalářské práce, jejichž cílem bylo zpracovat učební text věnovaný vybrané kapitole z organické chemie a strukturovat jej podle doporučení současné didaktické literatury. Učební texty jsou doplněny řešenými příklady a příručkou pro učitele. Chystá se opravdu nová učebnice organické chemie pro středoškoláky?

Interaktivní periodické tabulky na Internetu

Na Internetu najdete stovky nejrůznějších periodických tabulek. Nový Chemsurfing článek vám představí jen několik z nich. Vyberte si tu, která se Vás nejvíce zaujme a třeba si ji stáhněte do svého t. Více v novém článku Interaktivní periodické tabulky na Internetu.

Karboxylové kyseliny na Internetu

Probíráte téma Karboxylové kyseliny a jejich deriváty a hledáte nějaké materiály na Internetu? Hodila by se Vám například powerpointová prezentace Chemické názvosloví karboxylových kyselin nebo pracovní listy k jejich procvičení? Přečtěte si náš nový článek Karboxylové kyseliny na Internetu, kde najdete několik tipů!

Doma může bádat každý!

Máte doma malého badatele, který prahne po vědeckém plášti a vzrušujících pokusech? Bádat může každý, a to s běžným vybavením domácnosti! V období karantény vzniklo mnoho webů, které nabízí videa a další materiály pro ponoření se do tajů chemie. Více se dozvíte v našem novém článku.

Proteosyntéza na webu

Pokud hledáte elektronické materiály, které by vám pomohly při výuce proteosyntéty, v našem novém článku máme pro Vás několik tipů.